Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump chtěl atentát na Asada, jeho ministr obrany to odmítl, píše novinář, který stál za aférou Watergate

Prezident během projevu o stavu Unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident během projevu o stavu Unie. | foto: Reuters

Washington/Praha Třaskavá kniha uznávaného novináře Roberta Woodwarda, jenž stál za odhalením aféry Watergate, dráždí prezidenta Trumpa víc než jakákoliv jiná publikace o něm. Líčí ho izolovaného vlastními poradci, zpochybňujícími jeho úsudek a schopnost vést zemi.

Když se v polovině srpna objevilo na pultech amerických knihkupectví bezmála čtyřsetstránkové dílo někdejší mediální poradkyně Bílého domu Omarosy Manigaultové, leckdo možná obrátil oči v sloup. Manigaultová je totiž, jemně řečeno, poněkud excentrická dáma. Navíc to není ani první knižní pohled do zákulisí prezidentské administrativy Donalda Trumpa.

Když se však tento týden dostaly do médií úryvky z chystané publikace respektovaného novináře Roberta (Boba) Woodwarda, bylo to něco jiného. Kniha jednoho z veteránů washingtonských kuloárů, ověnčeného dvěma Pulitzerovými cenami, jenž stál za odhalením aféry Watergate, vyjde teprve příští úterý. Už teď se ale zdá být jisté, že to bude bestseller. Nejlepší reklamu jí totiž dělá sám šéf Bílého domu – smrští rozčílených prohlášení, že je to celé prachobyčejná lež. Woodwarda obvinil, že dělá pro demokraty.

Pětasedmdesátiletý Woodward v nové knize Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) na základě rozhovorů s bývalými i současnými zaměstnanci Trumpovy administrativy, vesměs vypovídajícími pod podmínkou anonymity, i oficiálních vládních dokumentů líčí znepokojivou atmosféru v Bílém domě.

„Je to idiot. Je úplně mimo.“

Vrtkavost, nepředvídatelnost a další charakterové rysy amerického prezidenta ovšem nejsou tím, co může čtenáře překvapit. Ostatně Trump měl za necelé dva roky působení v Oválné pracovně celou řadu příležitostí předvést snad všechny nuance své osobnosti. Woodwardova kniha, z níž publikoval úryvky jeho „domovský“ list The Washington Post a stanice CNN, přináší obraz prezidenta izolovaného vlastními lidmi. Poradci zpochybňujícími jeho úsudek a schopnost vést zemi.

„Je to idiot. Nemá smysl se ho snažit o čemkoliv přesvědčit. Je úplně mimo,“ pronesl podle Woodwardových zdrojů na konto prezidenta při jedné ze schůzek v užším kruhu někdejší personální šéf Bílého domu John Kelly. „Je to Kocourkov. Ani nevím, proč tu jsme. Tohle je nejhorší práce, jakou jsem kdy dělal,“ dodal. 

Personální šéf Bílého domu John Kelly tleská Trumpovu proslovu.

Bývalý personální šéf Bílého domu John Kelly.

Kelly popřel, že by kdy něco takového řekl. Stejně tak se od citací v knize distancoval Trumpův bývalý právník John Dowd. Ten měl údajně prezidentovi poradit, aby při vyšetřování ruských vazeb v jeho volebním štábu raději vůbec nevypovídal poté, co si s ním měl zkoušet výslech nanečisto. Jinak by podle něj Trump skončil ve vězeňském mundúru.

Pikantních detailů z chystané knihy se však objevilo mnohem více. Mimo jiné měl prý Trump loni v dubnu po chemickém útoku v západosyrském Chán Šajchúnu nařídit ministru obrany Jamesi Mattisovi zlikvidovat syrského prezidenta Baššára Asada, který jeho rozhodnutí odmítl vykonat. V knize se o Trumpovi lichotivě nevyjadřuje ani Mattis. Podle Woodwarda přirovnal jeho chápání zahraniční politiky k tomu, jaké má asi žák páté či šesté třídy.

Dokumenty kradli ze stolu

Jedna z pasáží také popisuje, jak bývalý ekonomický poradce prezidenta a bývalý šéf amerického finančního kolosu Goldman Salchs Gary Cohn dokonce z pracovního stolu Trumpovi preventivně ukradl klíčový dokument. Jediným podpisem by totiž prezident vyvázal Spojené státy z obchodní dohody s Jižní Koreou, což by mělo dalekosáhlé dopady i na bezpečnost na celém Korejském poloostrově. Totéž podle knihy několikrát udělal i bývalý personální tajemník Rob Porter. Velkou část pracovní doby prý trávil tím, že se snažil Trumpa držet dál od podobně zhoubných nápadů.

Deník The Washington Post na podporu Woodwarda zveřejnil nahrávku z poloviny srpna, na níž novinář mluví přímo s Trumpem. Prezident v rozhovoru zprvu tvrdí, že od něj ani jednou nedostal jakoukoliv žádost o rozhovor. Po Woodwardově konfrontaci s informacemi, že o rozhovor žádal prostřednictvím nejméně šesti lidí včetně Trumpovy pravé ruky, poradkyně Kellyanne Conwayové, nakonec prezident kostrbatě připouští, že tomu tak bylo.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...