14. června 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpa žaluje přes 190 zákonodárců. Bez jejich souhlasu prý přijímá peníze z ciziny

Prezident Trump na tiskové konferenci komentuje útok v Manchesteru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump na tiskové konferenci komentuje útok v Manchesteru. | foto: Reuters

WASHINGTON Skupina více než 190 demokratických kongresmanů a senátorů podala žalobu na prezidenta Donalda Trumpa, neboť podle nich prostřednictvím svých rodinných podniků přijímá bez souhlasu Kongresu od cizích států peníze. Zákonodárci podle agentury Reuters tvrdí, že je to historicky největší počet členů Kongresu USA, který kdy prezidenta žaloval.

Ministerstvo spravedlnosti a ani Bílý dům se k záležitosti zatím nevyjádřily.

Demokratičtí zákonodárci v žalobě podané u federálního soudu prohlašují, že Trump od lednového převzetí prezidentského úřadu skrze své firmy přijímá od zahraničních vlád peníze, k čemuž nemá souhlas

Kongresu, ačkoli to vyžaduje americká ústava. Konglomerát The Trump Organization prezident formálně svěřil do správy svých dvou nejstarších synů Donalda mladšího a Erica.

Podobnou žalobu na Trumpa kvůli zahraničním operacím jeho rodinných podniků podaly nedávno stát Maryland a také oblast hlavního města Washingtonu. Bílý dům na to tehdy reagoval tím, že Trumpovo jednání se ústavě neprotiví.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz