Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trumpem propagovaný lék dostal stopku. WHO pozastavila klinické testování

Světová zdravotnická organizace (ilustrační foto) foto: Reuters

Doporučujeme
ŽENEVA/PRAHA - Světová zdravotnická organizace (WHO) dočasně pozastavila vlastní klinické testy antimalarika hydroxychlorochin kvůli „bezpečnostním obavám“. Lék, který propaguje především americký prezident Donald Trump, podle vědců vede ke zdravotním komplikacím.
  12:02

„Je důležité nadále sbírat důkazy o účinnosti a bezpečnosti hydroxychlorochinu,“ uvedla v pondělí na tiskovém brífinku v Ženevě vedoucí vědkyně poradního týmu WHO Soumya Swaminathanová. „Chceme, aby byl používán, pokud se ukáže, že je bezpečný, snižuje úmrtnost a zkracuje dobu hospitalizace pacientů, aniž by jejich stav jakýmkoliv způsobem zhoršil.“

Lék tlačený Trumpem může lidem s covid-19 uškodit, uvádí studie. Poukazuje na podivný srdeční tep

Prohlášení Světové zdravotnické organizace přišlo poté, co v odborném časopise Lancet vyšla studie, podle níž je používání léku propagovaného prezidentem Trumpem v mnoha případech spojené se srdečními potížemi pacientů a jeho užívání může způsobit i úmrtí nakažených.

Studie analyzovala záznamy o průběhu onemocnění u skoro 15 000 pacientů, kteří lék obdrželi, a 81 000 těch, kterým aplikován nebyl. A u lidí, kteří hydroxychlorochin dostali, se ve větší míře objevoval neobvyklý srdeční rytmus. 

Na základě svých pozorování autoři studie doporučili, aby byl hydroxychlorochin podáván pacientům s covidem-19 jen v rámci klinických testů a tvrdí, že k posouzení možných přínosů či rizik léku jsou zapotřebí přísně kontrolované zkoušky. 

Trump přiznal, že bere antimalarikum na koronavirus. Jeho účinnost se přitom neprokázala

Klinické testování hydroxychlorochinu pod hlavičkou WHO se může znovu rozběhnout, pokud jiné studie ukáží, že je antimalarikum bezpečné, dodal na tiskovém brífinku šéf zdravotnického pohotovostního programu Mike Ryan. 

Podle něj se zatím v rámci testů WHO (Solidarity trials) problémy s hydroxychlorochinem neukázaly a rozhodnutí o jejich pozastavení bylo učiněné „z opatrnosti“. Bezpečnostní rada WHO se k tématu podle Swaminathanové vrátí přibližně za týden či dva.

Antimalariku fandí i brazilský prezident

Šéf Bílého domu ale není jediný, kdo užívání léku propaguje. Minulý týden například oznámil i brazilský prezident Jair Bolsonaro, že prozatímní ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello rozšíří doporučení k užívání léku.

Bolsonaro poznamenal, že jeho 93letá matka má po ruce krabičku zmíněného antimalarika pro případ, že by lék potřebovala, a že tuto látku bere preventivně i americký prezident Donald Trump.

Trump kvůli preventivnímu užívání hydroxychlorochinu čelí kritice, neboť při podávání léku hrozí vedlejší účinky, terapii ale v úterý obhajoval. Prohlásil, že tento lék poskytuje další úroveň bezpečnosti, důkazy k tomu ale nepředložil, napsala agentura Reuters.

Autor: