Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpem propagovaný lék dostal stopku. WHO pozastavila klinické testování

Světová zdravotnická organizace (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světová zdravotnická organizace (ilustrační foto) | foto: Reuters

ŽENEVA/PRAHA Světová zdravotnická organizace (WHO) dočasně pozastavila vlastní klinické testy antimalarika hydroxychlorochin kvůli „bezpečnostním obavám“. Lék, který propaguje především americký prezident Donald Trump, podle vědců vede ke zdravotním komplikacím.

„Je důležité nadále sbírat důkazy o účinnosti a bezpečnosti hydroxychlorochinu,“ uvedla v pondělí na tiskovém brífinku v Ženevě vedoucí vědkyně poradního týmu WHO Soumya Swaminathanová. „Chceme, aby byl používán, pokud se ukáže, že je bezpečný, snižuje úmrtnost a zkracuje dobu hospitalizace pacientů, aniž by jejich stav jakýmkoliv způsobem zhoršil.“

Prohlášení Světové zdravotnické organizace přišlo poté, co v odborném časopise Lancet vyšla studie, podle níž je používání léku propagovaného prezidentem Trumpem v mnoha případech spojené se srdečními potížemi pacientů a jeho užívání může způsobit i úmrtí nakažených.

Studie analyzovala záznamy o průběhu onemocnění u skoro 15 000 pacientů, kteří lék obdrželi, a 81 000 těch, kterým aplikován nebyl. A u lidí, kteří hydroxychlorochin dostali, se ve větší míře objevoval neobvyklý srdeční rytmus. 

Na základě svých pozorování autoři studie doporučili, aby byl hydroxychlorochin podáván pacientům s covidem-19 jen v rámci klinických testů a tvrdí, že k posouzení možných přínosů či rizik léku jsou zapotřebí přísně kontrolované zkoušky. 

Klinické testování hydroxychlorochinu pod hlavičkou WHO se může znovu rozběhnout, pokud jiné studie ukáží, že je antimalarikum bezpečné, dodal na tiskovém brífinku šéf zdravotnického pohotovostního programu Mike Ryan. 

Podle něj se zatím v rámci testů WHO (Solidarity trials) problémy s hydroxychlorochinem neukázaly a rozhodnutí o jejich pozastavení bylo učiněné „z opatrnosti“. Bezpečnostní rada WHO se k tématu podle Swaminathanové vrátí přibližně za týden či dva.

Antimalariku fandí i brazilský prezident

Šéf Bílého domu ale není jediný, kdo užívání léku propaguje. Minulý týden například oznámil i brazilský prezident Jair Bolsonaro, že prozatímní ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello rozšíří doporučení k užívání léku.

Bolsonaro poznamenal, že jeho 93letá matka má po ruce krabičku zmíněného antimalarika pro případ, že by lék potřebovala, a že tuto látku bere preventivně i americký prezident Donald Trump.

Trump kvůli preventivnímu užívání hydroxychlorochinu čelí kritice, neboť při podávání léku hrozí vedlejší účinky, terapii ale v úterý obhajoval. Prohlásil, že tento lék poskytuje další úroveň bezpečnosti, důkazy k tomu ale nepředložil, napsala agentura Reuters.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...