23. března 2018 7:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump bude mít nového bezpečnostního poradce. McMastera nahradí Bolton

Bývalý velvyslanec Spojených států amerických při OSN John Bolton bude novým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý velvyslanec Spojených států amerických při OSN John Bolton bude novým... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Novým poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost bude někdejší americký zástupce při OSN John Bolton. Ve funkci nahradí Herberta Raymonda McMastera, o jehož odchodu se kvůli neshodám s prezidentem již několik dní spekulovalo. Trump v pátek změnu oznámil na twitteru s tím, že k předání funkce dojde 9. dubna.

„Jsem velmi vděčný za služby generála H. R. McMastera , který odvedl skvělou práci a vždy bude mým přítelem,“ napsal Trump. Podle některých médií byl však s odstupujícím bezpečnostním poradcem v poslední době nespokojen.

Vše vyvrcholilo v úterý únikem dokumentu, v němž McMaster a jeho lidé doporučovali Trumpovi negratulovat ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení. Trump radu ignoroval, Putinovi blahopřál a poté byl podle televize CNN velmi rozezlen kvůli zveřejnění interního dokumentu.

Devětašedesátiletý Bolton v minulosti prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. Zatímco v prvních dvou případech volí Trump konfrontační politiku, k Rusku má méně kritický přístup.

ČTK