Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpovu daňovou reformu schválil i Senát. Je považována za největší úpravu od dob Reagana

Svět

  20:55aktualizováno  20. prosince 9:56
Washington - Senát amerického Kongresu schválil ve středu ráno středoevropského času s úpravami konečnou verzi daňové reformy. Pozměněnou verzi proto ještě musí opět schválit Sněmovna reprezentantů, která o ní má hlasovat ještě ve středu. Podle agentury AP jde o nejrozsáhlejší daňovou reformu ve Spojených státech za více než 30 let.

Prezident Trump při projevu. foto: Reuters

Sněmovna reprezentantů úpravu daňového systému odsouhlasila v úterý 227 hlasy proti 203. Senát ale musel reformu mírně pozměnit, aby neporušovala senátní pravidla o rozpočtu. Ve prospěch pozměněné verze reformy hlasovalo všech 51 zúčastněných republikánských senátorů, proti naopak bylo všech 48 zúčastněných demokratických senátorů. Arizonský republikánský senátor John McCain, který se zotavuje z náročné protinádorové terapie, se hlasování nezúčastnil. Ke třem problematickým bodům patřil název zákona a text týkající se školného.

O změnách reformy debatoval Senát několik hodin. Hlasování přerušili protestující v galerii Senátu, kteří začali křičet „Zbavte se reformy, ne nás“. Viceprezident Mike Pence musel hlasování přerušit, aby se situace uklidnila. Ve své reakci na hlasování ale použil několikrát slovo historický.

Narychlo provedených změn využili demokraté ke kritice. Nancy Pelosiová, která je v čele demokratů ve Sněmovně reprezentantů, prohlásila, že „podvodný zákon je sepsán fušersky“. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer řekl, že „jde o vážnou věc“, a obvinil republikány, že „obracejí Ameriku vzhůru nohama“. Sněmovna má podruhé hlasovat ve středu dopoledne místního času, odpoledne SEČ.

Pokud zákon projde, chce Trump uspořádat tiskovou konferenci v Bílém domě. V první reakci na twitteru poblahopřál „úžasným republikánům ve Sněmovně reprezentantů, kteří hlasovali pro snížení našich daní“. Očekává se, že by mohl zákon podepsat do konce týdne. Změny začnou platit od ledna, na výplatních páskách se nové daňově odpočty objeví v únoru.

19.prosince 2017 v 21:18, příspěvek archivován: 20.prosince 2017 v 09:54

Congratulations to Paul Ryan, Kevin McCarthy, Kevin Brady, Steve Scalise, Cathy McMorris Rodgers and all great House Republicans who voted in favor of cutting your taxes!

Z pohledu republikánů jde o zásadní a pozitivní změnu pro všechny Američany. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell řekl, že občané zákon přivítají. „Pokud americký národ nepřesvědčíme o tomto, měli bychom změnit zaměstnání,“ řekl. Předseda Senátu Paul Ryan prohlásil, že jde o splněný slib. Republikánský senátor z Ohia Rob Portman zákon charakterizoval jako „skutečnou a potřebnou daňovou úlevu“.

Republikáni opakují, že změna přinese ekonomický růst, jelikož podniky zvýší mzdy a zaměstnají více lidí. Průzkumy ale ukazují, že občané změnu chápou spíš jako pomoc bohatým lidem, jako je Trump. Pro střední třídu bude prospěch malý. Podle průzkumu serveru POLITICO zákon podporuje 42 procent lidí, 39 procent je proti němu.

Snížení korporátních daní z 35 na 21 procent bude podle zákona trvalé, změny týkající se jednotlivců vyprší v roce 2026, pokud se nezmění legislativa. Zákon obsahuje zrušení pokuty za to, že občané neuzavřou zdravotní pojistku, jak zavedl zákon Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Dále téměř zdvojnásobuje možnost odpočtů, zachovává sedm daňových tříd, přičemž v té nejvyšší daň jednotlivcům snižuje z 39,6 na 37 procent.

Podle společného daňového výboru pocítí všechny příjmové skupiny změnu v roce 2019. Deset procent z ušetřených peněz půjde do domácností střední třídy. V příštích deseti letech se podle projekcí státní dluh navýší o téměř 1,5 bilionu dolarů (33 bilionu Kč). Daňová reforma byla cílem republikánů již dlouho.  Ta současná, prosazená prezidentem Donaldem Trumpem, je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat