18. prosince 2017 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko a Čína ohrožují moc a bezpečnost USA, vyhlásí v doktríně Trump

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump v pondělí v rámci své národní bezpečnostní strategie označí Čínu a Rusko za konkurenty ohrožující americkou moc a narušující bezpečnost a prosperitu USA. Napsala to agentura Reuters s odkazem na výňatky zveřejněné Bílým domem. Svou bezpečnostní doktrínu Trump přednese ve 20:00 SEČ.

Podle Trumpovy strategické doktríny ohrožují Rusko a Čína moc USA

Peking a Moskva podle Trumpova dokumentu „chtějí hospodářství učinit méně svobodným a spravedlivým, chtějí budovat své armády a kontrolovat informace a data s cílem utlačovat své obyvatelstvo a rozšiřovat svůj vliv“.

Strategie, jejíž tvorba trvala měsíce, neobsahuje deklaraci předchozího prezidenta Baracka Obamy o tom, že klimatické změny jsou ohrožením americké národní bezpečnosti, uvádí Reuters. „Spojené státy budou dál usilovat o rovnováhu energetické bezpečnosti, hospodářského rozvoje a ochrany životního prostředí,“ stojí místo toho v dokumentu.

Bezpečnostní strategie je založena na ústředních bodech Trumpova volebního programu, tedy na ochraně vnitřní bezpečnosti a hranic, přezbrojení americké armády, manifestaci síly v zahraničí a prosazování obchodní politiky, která bude pro USA výhodnější.

Čínu a Rusko dokument označuje za „revizionistické státy“ a zavazuje vládu k ochraně kritické infrastruktury před útoky hackerů, kteří podle amerických tajných služeb přicházejí právě z těchto států. Soupeření s nimi vyžaduje, aby Washington přehodnotil svou dosavadní politiku, podle níž se tyto země díky kontaktům s USA a zapojením do mezinárodních institucí stanou „pozitivními hráči a důvěryhodnými partnery“. Tato koncepce se podle Trumpovy strategie ukázala jako převážně nesprávná.

KLDR má i biologické zbraně

Doktrína se rovněž zmíní o Severní Koreji a Íránu a o skupinách islamistů, které ohrožují americké zájmy. V pasáži o KLDR se uvádí, že v době, kdy raketový arzenál početně roste, typově se zlepšuje a díky dosahu zvyšuje svou účinnost, „je pro země jako Severní Korea jaderná zbraň nejpravděpodobnějším nástrojem útoku proti Spojeným státům“. Pchjongjang rovněž pracuje na vývoji chemických a biologických zbraní, které mohou také cíle dosáhnout v hlavici raket.

Podle agentury AP může nová strategie výrazně změnit vztahy USA s okolním světem. Mezinárodní vztahy definuje jako prostor neustálého soupeření a oslabuje vliv mezinárodních dohod, které určovaly americkou zahraniční politiku v období studené války. Spojené státy podle dokumentu musejí na všech frontách hájit svou svrchovanost, a to jak před nepřáteli, tak i před přáteli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz