Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpova ‚hvězda‘, která šíří konspirace, je novou kongresmankou. V minulosti označila Sorose za kolaboranta s nacisty

Svět

  13:55
Georgia - Marjorie Taylor Greenová se proslavila především kvůli konspiračním teoriím a netolerantním názorům. Zvítězila v konzervativním okrsku Georgie a získala tak křeslo ve Sněmovně reprezentantů.

Její výroky a příspěvky na sociálních sítích jsou ale dlouhodobě kontroverzní. Republikáni za ní však většinově stojí. Prezident Donald Trump měl z jejího zvolení radost a pochválil ji na Twitteru.

Greenová vyhrála ve čtrnáctém okrsku státu Georgia, přičemž její vítězství se dalo očekávat. Demokratický vyzyvatel Kevin Van Ausdal z voleb z osobních důvodů odstoupil. Mimo to je její volební okrsek tradiční baštou republikánů, jde podle listu The New York Times o jednu z nejvíce konzervativních oblastí ve Spojených státech.

Nová kongresmanka proslula především svými kontroverzními výroky. Podle NY Times se vyjádřila tak, že hnutí QAnon je „životní příležitost zbavit se globální, pedofilní kabaly, která uctívá satana“. Příznivce QAnon teorie označila za „patrioty“, které „stojí za to poslouchat“.

Příznivci QAnonu se domnívají, že Donald Trump bojuje proti anonymnímu klubu pedofilů, jehož členové jsou údajně i vysocí američtí politici a byrokrati, většinou demokraté. Ti se mají snažit získat globální moc. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle listu NY Times označil tuto teorii jako domácí teroristickou hrozbu, která má na svědomí mnohé násilné incidenty.

Podle amerických novin nejde o jedinou republikánskou kandidátku, která vyjádřila sympatie QAnon. Sám prezident Donald Trump se od skupiny nedistancoval. Řekl o jejich sympatizantech, že to jsou „lidé, kteří milují naší zemi“, uvadí NY Times. 

Trump vyjádřil radost z toho, že Greenová vyhrála volby. Označil ji za „budoucí republikánskou hvězdu“. „Majrorie je ve všem silná a nikdy si nevzdává - opravdový vítěz,“ napsal prezident podle USA Today na Twitteru. Někteří republikáni měli pozdvižené obočí, ale většinově Greenovou podle NY Times podporují.

Greenová během svého volebního tažení v některých postojech polevila. Uvedla, že QAnon není „součástí její kampaně“ a že si „zvolila jinou cestu“. Objevovaly se však další kontroverze. V září na Twitteru napsala, že „děti by neměly nosit roušky“. Na Facebook dala fotku, na níž drží zbraň namířenou na demokratickou kongresmanku Alexandria Ocasio-Cortezovou. Příspěvek jí podle CNN Facebook smazal.

Souboj mezi Trumpem a Bidenem jde do tuhého. Koho podporují americké celebrity?

Greenová mimo téma QAnon pronesla ve své politické kariéře velké množství dalších prohlášení, které vyvolaly rozruch. Kongresmanka například stojí za tím, že George Soros, přeživší Holokaustu, kolaboroval s nacisty. Dále uvedla, že na americkou vládu míří „islamistická invaze“ a vyzvala muslimy, aby „zůstali na Blízkém východě“. O Afroameričanech se vyjádřila tak, že jsou „otroky demokratické strany“, na druhé straně bělochy označila za „skupinu, která je na tom v současnosti ve Spojených státech nejhůř“, uvádí CNN.

Kongresmanka poděkovala voličům za to, že ji zvolili i přes snahy „establishmentu republikánské strany, médii a radikální levice“, kteří podle ní utrácejí miliony dolarů, aby ji zastavili a umlčeli, napsala na Twitteru.