Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpova kampaň měla upravit fotky, aby Biden vypadal starší. Udělaly z něho ‚ospalce Joea‘

Trumpova kampaň postaršila Joea Bidena na fotkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpova kampaň postaršila Joea Bidena na fotkách. | foto: Twitter/Trump War Room

Washington Kampaň Donalda Trumpa opakovaně útočí na jeho konkurenta v boji o prezidentské křeslo Joea Bidena. Podle zahraničních médií nechybí ani některé nekalé praktiky, mezi něž má patřit například „postaršování“ Bidena na fotkách nebo „nalepování“ jeho hlavy na tělo jiného člověka, aby se zdálo, že demokratický kandidát usnul během interview.

Souboje před prezidentskou volbou ve Spojených státech vrcholí a oba kandidáti přitvrzují ve vyjádřeních na adresu svého konkurenta. Ve čtvrtek spustila kampaň Donalda Trumpa na Facebooku sérii příspěvků, na nichž mimo jiné podle analýzy zahraničních médií využila zmanipulovanou fotku Joea Bidena, na níž vypadá starší než ve skutečnosti je. 

Série propagačních příspěvků označuje Bidena jako „ospalce Joea“ (Sleepy Joe). Na jednom z nich, který už byl z Facebooku smazán, je Biden zobrazen s pootevřenou pusou a hlubokými vráskami v obličeji. Na originálním snímku přitom Biden vypadá mnohem zdravěji a má výrazně světlejší pleť. Upozornil na to server Huffington Post.

Minulou neděli zase zástupce vedoucího štábu Bílého domu Dan Scavino na Twitter přidal falešné video, na němž to vypadalo, že Biden usnul během interview pro jednu z amerických lokálních televizí.

Ve skutečnosti se jednalo o záběry z roku 2011, kdy v přímém přenosu usnul americký zpěvák Harry Belafonte. Na Scavinově verzi má však Belafonte Bidenovu hlavu. Na Twitteru se následně lidé proti tomuto videu rovněž hojně ohradili. Trump a jeho štáb dlouhodobě označují Bidena za moc starého a senilního.

V jiném videu pak Trumpův štáb vytrhl Bidenova slova z kontextu, když na sítě přidal záběry, na nichž prezidentský kandidát říká: „V Bidenově Americe nebudete v bezpečí.“ Ve skutečnosti přitom Biden řekl: „Trump a Pence staví na následující myšlence, což mimochodem shledávám fascinujícím: V Trumpově Americe nebudete v bezpečí. Kde je důkaz? Násilí, které vidíme v Americe Donalda Trumpa.“

Trump také nedávno uvedl, že si Biden při debatách pomáhá užíváním drog a že by před vstupem na jeviště měli být on i Biden testováni na jejich přítomnost v těle. Podobnou taktiku Trump využil i v roce 2016, kdy z užívání drog obvinil tehdejší rivalku Hillary Clintonovou. Prezidentská kandidátka podle něj vykazovala známky přemíry energie, které mívají právě uživatelé drog. Rovněž tehdy žádal, aby jim oběma byly před závěrečným kláním provedeny testy na přítomnost drog.

Technologická společnost Facebook dva měsíce před vyvrcholením souboje o Bílý dům oznámila nové kroky, jejichž cílem je omezit šíření dezinformací o průběhu amerických voleb a snížit riziko rozsáhlých násilností po ukončení hlasování. Provozovatelé největší sociální sítě světa mimo jiné avizovali, že v týdnu před volbami nebudou přijímat nové reklamy s politickou tematikou. Také zpřísňují pravidla proti příspěvkům, které by mohly voliče odrazovat od účasti na hlasování, a chtějí potlačovat nelegitimní tvrzení o výsledcích.

Novinky oznámil na svém facebookovém profilu zakladatel sociální sítě Mark Zuckerberg. V obsáhlém příspěvku varoval před množícími se pokusy „podkopat legitimitu našich voleb zevnitř“ Spojených států a napsal, že kvůli aktuálnímu rozdělení americké společnosti a možným průtahům při sčítání hlasů se obává zvýšeného rizika „občanských nepokojů napříč zemí“.

Facebook dlouhodobě čelí kritice, že zmíněnou polarizaci společnosti jen zhoršuje a že jeho snahy v boji proti dezinformacím nejsou dostatečné.

Nová opatření jsou podle Zuckerberga reakcí na zkušenosti z posledních let a také na konzultace s experty na volební a občanská práva. „Tyto volby nebudou jen dalšími typickými volbami,“ uvedl při oznamování „dodatečných kroků“ ve snaze podpořit volební účast, propojovat uživatele s důvěryhodnými informacemi a bojovat proti manipulacím.

,

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...