Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpova kampaň měla upravit fotky, aby Biden vypadal starší. Udělaly z něho ‚ospalce Joea‘

Svět

  5:00
Washington - Kampaň Donalda Trumpa opakovaně útočí na jeho konkurenta v boji o prezidentské křeslo Joea Bidena. Podle zahraničních médií nechybí ani některé nekalé praktiky, mezi něž má patřit například „postaršování“ Bidena na fotkách nebo „nalepování“ jeho hlavy na tělo jiného člověka, aby se zdálo, že demokratický kandidát usnul během interview.

Trumpova kampaň postaršila Joea Bidena na fotkách. foto: Twitter/Trump War Room

Úřady v USA zablokovaly zprávu, že Rusko chce očernit Bidena, prý byla špatně napsaná

Souboje před prezidentskou volbou ve Spojených státech vrcholí a oba kandidáti přitvrzují ve vyjádřeních na adresu svého konkurenta. Ve čtvrtek spustila kampaň Donalda Trumpa na Facebooku sérii příspěvků, na nichž mimo jiné podle analýzy zahraničních médií využila zmanipulovanou fotku Joea Bidena, na níž vypadá starší než ve skutečnosti je. 

Série propagačních příspěvků označuje Bidena jako „ospalce Joea“ (Sleepy Joe). Na jednom z nich, který už byl z Facebooku smazán, je Biden zobrazen s pootevřenou pusou a hlubokými vráskami v obličeji. Na originálním snímku přitom Biden vypadá mnohem zdravěji a má výrazně světlejší pleť. Upozornil na to server Huffington Post.

Minulou neděli zase zástupce vedoucího štábu Bílého domu Dan Scavino na Twitter přidal falešné video, na němž to vypadalo, že Biden usnul během interview pro jednu z amerických lokálních televizí.

Ve skutečnosti se jednalo o záběry z roku 2011, kdy v přímém přenosu usnul americký zpěvák Harry Belafonte. Na Scavinově verzi má však Belafonte Bidenovu hlavu. Na Twitteru se následně lidé proti tomuto videu rovněž hojně ohradili. Trump a jeho štáb dlouhodobě označují Bidena za moc starého a senilního.

V jiném videu pak Trumpův štáb vytrhl Bidenova slova z kontextu, když na sítě přidal záběry, na nichž prezidentský kandidát říká: „V Bidenově Americe nebudete v bezpečí.“ Ve skutečnosti přitom Biden řekl: „Trump a Pence staví na následující myšlence, což mimochodem shledávám fascinujícím: V Trumpově Americe nebudete v bezpečí. Kde je důkaz? Násilí, které vidíme v Americe Donalda Trumpa.“

Trump také nedávno uvedl, že si Biden při debatách pomáhá užíváním drog a že by před vstupem na jeviště měli být on i Biden testováni na jejich přítomnost v těle. Podobnou taktiku Trump využil i v roce 2016, kdy z užívání drog obvinil tehdejší rivalku Hillary Clintonovou. Prezidentská kandidátka podle něj vykazovala známky přemíry energie, které mívají právě uživatelé drog. Rovněž tehdy žádal, aby jim oběma byly před závěrečným kláním provedeny testy na přítomnost drog.

Biden si v debatách pomáhá braním drog, prohlásil Trump. Požaduje testy před vstupem na jeviště

Technologická společnost Facebook dva měsíce před vyvrcholením souboje o Bílý dům oznámila nové kroky, jejichž cílem je omezit šíření dezinformací o průběhu amerických voleb a snížit riziko rozsáhlých násilností po ukončení hlasování. Provozovatelé největší sociální sítě světa mimo jiné avizovali, že v týdnu před volbami nebudou přijímat nové reklamy s politickou tematikou. Také zpřísňují pravidla proti příspěvkům, které by mohly voliče odrazovat od účasti na hlasování, a chtějí potlačovat nelegitimní tvrzení o výsledcích.

Novinky oznámil na svém facebookovém profilu zakladatel sociální sítě Mark Zuckerberg. V obsáhlém příspěvku varoval před množícími se pokusy „podkopat legitimitu našich voleb zevnitř“ Spojených států a napsal, že kvůli aktuálnímu rozdělení americké společnosti a možným průtahům při sčítání hlasů se obává zvýšeného rizika „občanských nepokojů napříč zemí“.

Facebook dlouhodobě čelí kritice, že zmíněnou polarizaci společnosti jen zhoršuje a že jeho snahy v boji proti dezinformacím nejsou dostatečné.

Nová opatření jsou podle Zuckerberga reakcí na zkušenosti z posledních let a také na konzultace s experty na volební a občanská práva. „Tyto volby nebudou jen dalšími typickými volbami,“ uvedl při oznamování „dodatečných kroků“ ve snaze podpořit volební účast, propojovat uživatele s důvěryhodnými informacemi a bojovat proti manipulacím.

Autoři:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat