18. prosince 2018 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpova pochybná nadace končí. Prezident měl zneužívat její finanční prostředky

Prezident USA Donald Trump při jednání v Oválné pracovně Bílého domu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump při jednání v Oválné pracovně Bílého domu. | foto: ČTK

Washington Dobročinná nadace nesoucí jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa souhlasila s dohodou, podle níž se pod soudním dohledem rozpustí. Oznámila to v úterý newyorská prokurátorka Barbara Underwoodová.

Underwoodová nadaci stíhala kvůli podezření, že Trump její prostředky zneužívá. Příslušnou dohodu musí ještě schválit soudce státu New York. Prostředky nadace převezmou charity, které prokurátorčin úřad prověří.

Trumpova nadace je už od roku 2016 v podezření, že porušila zákon zakazující používat vybrané prostředky na potřeby osob z jejího vedení, jejich firem nebo rodinných příslušníků. Americká média už během předvolební kampaně informovala o řadě případů, kdy Trump použil peníze své nadace na soukromé účely.

I po rozpuštění nadace ale bude newyorská prokurátorka, která patří k demokratům, požadovat po nadaci, aby vrátila nesprávně vynaložené miliony dolarů. Prokurátorka chce také Trumpovi a jeho třem dětem zakázat vést charitativní organizace.

ČTK

TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení
TIP: Mějte přehled o dítěti v autě i bez otáčení

Díky digitální video chůvičce do auta už se nemusíte otáčet směrem k vaší ratolesti a můžete se věnovat bezpečnému řízení.