Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpova pochybení u královny. Zablokoval jí cestu a vyprávěl, o čem s ní mluvil

Trump se dříve v pátek setkal i s premiérkou Británie Theresou Mayovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump se dříve v pátek setkal i s premiérkou Británie Theresou Mayovou. | foto: Reuters

Londýn/Praha Americký prezident Donald Trump podle britských médií při své návštěvě Spojeného království hned dvakrát porušil královský protokol. První sporná situace nastala v pátek, kdy Trump navštívil královnu na hradě Windsor. Při přehlídce stráží americký prezident šel před Alžbětou II.. Podruhé Trump porušil protokol v rozhovoru pro britský deník Daily Mail. Sdělil totiž, o čem se s královnou bavil.

Rozhovor v deníku Daily Mail vyšel v sobotu večer. Donald Trump v něm na přímou otázku odpověděl, že se královnou bavil i o brexitu. „Řekla, že je to velmi komplexní problém, v čemž má pravdu. Myslím si, že nikdo nemá ani tušení, jak komplexní ten problém bude,“ okomentoval Trump.

Americký prezident a britská královna odcházejí po skončení přehlídky čestné...
Donald Trump navštívil britskou královnu.

Americký prezident však odmítl prozradit, co přesně si Alžběta II. o celé věci myslí. „Nemůžu mluvit, víte? Slyšel jsem od hodně lidí, že se prostě nemluví o tom, o čem si povídáte s královnou,“ vysvětlil Trump a řekl, že je velmi poctěn, že se s královnou osobně setkal. „Nechte mě říct něco, o čem mluvit můžu. Je to neuvěřitelná žena, energická, ostrá, krásná. A když říkám krásná, myslím uvnitř i navenek,“ dodal Trump.

I pouhé potvrzení toho, že se americký prezident s britskou královnou bavil o brexitu, je však podle serveru Sunday Express považováno jako porušení královského zvyku nekomentovat, o čem se s královnou v soukromí hovoří. Dalších chyb se americký prezident dopustil přímo při páteční návštěvě královny na hradě Windsor.

‚Trump se neobtěžuje s přizpůsobováním‘

Královna ho společně s manželkou Melanií pozvala na čaj, americký pár přivítala se všemi poctami. Právě při prohlídce čestné stráže ale Trump šel několik vteřin před královnou. Celá situace vznikla pravděpodobně proto, že Alžběta II. ukázala před sebe. Podle přihlížejících královna naznačovala Trumpovi směr, kterým má jít. Ten si to však vyložil jako pokyn, aby šel.

Po několika vteřinách se zastavil a zablokoval královně cestu. Alžběta II. ho tak vzápětí musela obejít. Právě tyto okamžiky jsou přitom sporné. Podle protokolu je neslušné otáčet se ke královně zády, navíc královna chodí vždy první. Ani její manžel princ Philip nemá v tomto ohledu výjimku.

Jeden komentátor na místě navíc podle serveru CNN uvedl, že Trump vypadal „jako když jde na procházku po golfovém hřišti“. Podle královského komentátora Richarda Fitzwilliamse však Trump protokol technicky neporušil. Podle Fitzwilliamse zmatek vyvolal dojem nekoordinovanosti. „Dokazuje to však, že Trump se neobtěžuje s přizpůsobováním, protože si myslí, že nemusí,“ dodal Fitzwilliams pro CNN.

Okamžiky, kdy americký prezident kráčel před britskou královnou hojně komentují i lidé na sociálních sítích. Zatímco většina poukazuje na neslušnost vůči královně, někteří uživatelů poukazují i na to, že by mělo být normální pustit jakoukoliv o dvacet let starší ženu před sebou.

13.července 2018 v 23:04, příspěvek archivován: 15.července 2018 v 14:10

@LuvMultimedia @mimilu @The_UnSilent_ Even if she wasn't the Queen, what happened to respect your host and respect your elders?

Za porušení etikety je některými považováno i potřesení rukou, kterým se Trumpovi přivítali s královnou. Donald i Melanie však počkali, než jim královna sama ruku nabídne. Úklona hlavy nebo pukrle je sice při setkání s královnou tradicí, není však vyžadovaná. „Královna neočekává, že se jí lidé budou klanět, ačkoliv to mnozí stejně dělají,“ uvedl korespondent CNN Max Foster.

Mluvčí královské rodiny pro The Independent potvrdil, že ačkoliv je všeobecnou zdvořilostí poklonit se nebo udělat pukrle před členem královské rodiny, obzvláště před královnou, je to kompletně na osobním rozhodnutí člověka. Ačkoliv tedy Trumpovi nedodrželi tradici, potřesení rukou bylo v souladu s protokolem.

15.července 2018 v 04:07, příspěvek archivován: 15.července 2018 v 14:17

I love this picture and knowing the Trump's will never have it! https://t.co/e2CZk6iRek

Donald Trump je dvanáctým prezidentem Spojených států, se kterým se královna Alžběta II. za svoji vládu setkala. S návštěvou předchozího prezidenta, Baracka Obamy je spojeno i jedno z nejznámějších porušení protokolu. Jeho manželka, Michelle Obamová, totiž při návštěvě v Buckinghamském paláci v roce 2009 objala královnu. I zde však bylo pochybení podle odborníků pochopitelné, gesto prý začala sama královna.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...