Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Má Trump v Číně střet zájmů? Deset let usiloval o ochrannou známku, dostal ji až teď

Svět

  18:41
WASHINGTON/PRAHA - Donald Trump v Číně získal ochrannou známku ve stavebnictví, o kterou se snažil přes deset let. Předtím se o ni opakovaně přel u soudů. S listopadovým načasováním jejího přidělení i následné registrace, která proběhla minulý týden, však vyvstaly otázky o možném střetu zájmů nového prezidenta. Pochyby také zvyšuje to, že Donald Trump přes velký tlak nikdy zcela nepřetrhal své vazby na rodinnou firmu - teď ji vedou jeho potomci.

Čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho protějšek prezident USA Donald Trump. foto: Lidovky.cz

Čínská vláda dopřála Trumpovi schválení ochranné známky, po které toužil už přes deset let. Známka zaštiťuje použití jeho jména ve stavebnictví, informoval server CNN.

Trump za ochrannou známku léta neúspěšně bojoval u čínských soudů. Štěstěna se na něj ale obrátila až minulý rok, a to ve finální fázi jeho prezidentské kampaně. Čína známku oficiálně udělila tři týdny po volbách a k registraci došlo minulý týden po uzavření tříměsíčního okna pro potenciální námitky.

Čínský prezident Si Ťin-Pching a jeho protějšek prezident USA Donald Trump.
Golf na Floridě s japonským premiérem

Zmíněné načasování otevírá prostor ke spekulacím. Zdá se, že Čína svou pozici změnila právě v době, kdy rostl Trumpův politický vliv. „Čína bude od Trumpa chtít ústupky a tohle je první v sérii pokusů ho ovlivnit,“ řekl Norman Eisen, bývalý velvyslanec v Praze, který za vlády Baracka Obamy sloužil jako etický poradce Bílého domu. Eisen je součástí skupiny, která na Trumpa podala žalobu kvůli údajnému porušení ústavních pravidel za to, že podle nich přijímá úplatky zahraničních zemí skrz svou firmu.

Střet zájmů, nebo shoda okolností?

„Trumpova společnost se v Číně snažila získat práva na ochrannou známku po více než desetiletí. Tohle je jen přirozený výsledek naší snahy,“ tvrdí Alan Garten, šéf právního oddělení společnosti.

Experti na čínské právo tvrdí podle webu CNN, že Trumpův politický růst roli v rozhodnutí ohledně ochranné známky nejspíš hrál. Dalším vysvětlením ale může být také postupné otevírání se čínského trhu zahraničním společnostem, které chtějí chránit své značky.

Komentátoři teď upozorňují na to, že ačkoliv Trump během kampaně opakovaně sliboval, že první den v úřadu podnikne proti Číně oficiální kroky, nejsilněji proti čínské politice vystoupil před inauguruací - telefonátem s Tchaj-wanem, jehož suverenitu Čína neuznává. Od té doby však jakožto prezident učinil vůči Číně vstřícný krok a veřejně prohlásil, že respektuje politiku jedné Číny, načež byla ochranná známka zaregistrována.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat