26. června 2017 17:22, aktualizováno  19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpova velká výhra. Nejvyšší soud USA částečně odblokoval imigrační dekret

Donald Trump na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump na tiskové konferenci. | foto: Reuters

WASHINGTON Nejvyšší soud USA svým pondělním rozhodnutím umožnil vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Tumpa. Agentura AP to označuje za velké prezidentovo vítězství. Pře mezi soudy nižší instance a vládou ale neskončila a nejvyšší soud se bude dekretem v celém jeho znění zabývat na podzim.

Výnos ve své původní podobě zakazuje na 90 dní vstup lidem ze zemí, které jsou podle Trumpa bezpečnostně problematické - z Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie.

Soud v pondělí rozhodl, že zákazy se budou týkat pouze osob, které nemají v USA žádné kontakty; těm, kdo mají kontakty buď s jednotlivci, nebo s organizacemi v USA, vstup povolen bude. To znamená, že vstup nebude zakázán studentům na amerických školách ani lidem, kteří mají v USA zaměstnavatele.

Nejvyšší soud USA vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta...

Nejvyšší soud USA vládě začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Tumpa.

Podle agentury AP soud pondělním rozhodnutím také umožnil částečně uplatnění 120denního pozastavení přijímání uprchlíků, a to podle téhož klíče jako v případě vstupu osob ze šesti zmíněných zemí.

Trump minulý týden prohlásil, že jakmile soud výnos uvolní, začnou stanovená pravidla platit do 72 hodin.

Trump vydal výnos napodruhé v březnu. Několik soudů nižších instancí ale jeho platnost zablokovalo, protože ho považují za diskriminační. Vláda podala začátkem června odvolání k nejvyššímu soudu, od něhož žádá zrušení opatření nižších soudů.

Lidé opouští budovu nejvyššího soudu poté, co padlo rozhodnutí.

Lidé opouští budovu nejvyššího soudu poté, co padlo rozhodnutí.

Nejvyšší soud dnes zasedal naposledy před letní přestávkou a imigračním dekretem se bude zabývat v říjnu. Soud má devět členů a republikáni v něm mají většinu v poměru 5:4. Tři soudci se nechali slyšet, že by souhlasili s uplatněním dekretu v plném znění. Soudce Clarence Thomas upozornil, že bude velmi těžké rozlišit mezi cizinci podle jejich kontaktů v USA.

Podle administrativy má omezení imigrace poskytnout čas na přehodnocení procedury udělování víz osobám z vybraných zemí. Trump imigrační dekret vydal poprvé v lednu, kdy kromě šestice zemí, která se ocitla ve druhém znění, se omezující pravidla vztahovala i na Irák.

Trump: je to vítězství pro národní bezpečnost

Rozhodnutí nejvyššího soudu o imigračním dekretu je vítězství pro národní bezpečnost Spojených států, řekl prezident Donald Trump v první reakci na to, že soud navzdory stále neukončené soudní při umožnil začít dekret částečně uplatňovat. Omezení imigrace bylo jedním z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně a současné rozhodnutí nejvyššího soudu se považuje za Trumpův úspěch.

„Dnešní jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu je jasným vítězstvím pro naši národní bezpečnost. Umožňuje mi to použít důležitý prostředek k ochraně naší vlasti,“ uvedl Trump ve svém prohlášení. Zároveň v něm napsal: „Jako prezident nemohu nechat do naší země vstupovat osoby, které pro nás chtějí zlo.“

ČTK

Najdete na Lidovky.cz