Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpova zeď může stát rychleji, než se čekalo. Architekti budou mít na návrh pět dní

Svět

  17:15
WASHINGTON/PRAHA - Americký prezident Donald Trump se snaží urychlit proces stavby zdi na hranicích s Mexikem seč může. Mezní termín pro zaslání návrhů na podobu bariéry mezi oběma státy stanovila vláda na začátek března. Do poloviny dalšího měsíce by měly být přiděleny zakázky vybraným společnostem.

Americký prezident Donald Trump na setkání na Floridě. foto: Reuters

„Bránili jsme hranice cizích států v době, kdy jsme ty naše nechávali doširoka otevřené a každý mohl přijít. Zeď postavíme mnohem dříve než se předpokládalo,“ řekl prezident Trump minulý pátek při svém projevu na marylandské konferenci politických konzervativců CPAC.

‚I my máme kontrolu nad svou hranicí,‘ odmítá Mexiko nová pravidla USA pro deportace

Sliboval, že budování více než tři tisíce kilometrů dlouhé zdi na hranicích s Mexikem je „oproti původním plánům ve velkém předstihu“, a nelhal. Ještě ten den se na otevřeném portálu pro zadávání veřejných zakázek FedBizOpps.gov objevila výzva ministerstva pro vnitřní bezpečnost pro zájemce o vytvoření designu a konstrukci zdi.

V popisu zakázky stojí, že by zájemci o projekt měli „designovat a zkonstruovat několik prototypů struktury zdi v okolí hranice USA a Mexika“. Ti, kdo budou mít zájem ucházet se o zakázku, mají čas na přihlášení do 6. března. V první fázi musí nejpozději do pěti dnů autoritám představit své návrhy. Do 20. března se dále zúží výběr zájemců. Už v půlce dubna chce ministerstvo přidělit zakázku vítězům. Podle amerického serveru Fortune vítězů může být i více.

Zelená či růžová

Kolik by zeď měla stát, stále není zřejmé. Agentura Reuters na začátku února zveřejnila interní zprávu ministerstva pro vnitřní bezpečnost, podle níž se cena za výstavbu hraniční zdi vyšplhá až na 22,6 miliardy dolarů (574 miliard korun).

Trump však loni během své volební kampaně hovořil o částce 12 miliard a na svém twitterovém účtu kritizoval informaci Reuters s tím, že dokáže náklady výrazně snížit.

11.února 2017 v 14:18, příspěvek archivován: 28.února 2017 v 15:04

I am reading that the great border WALL will cost more than the government originally thought, but I have not gotten involved in the.....

Plány na stavbu zdi byly jedním z nejdůležitějších bodů Trumpovy prezidentské kampaně. Pětidenní termín pro návrhy architektů proto zřejmě není tak šibeniční. Už v minulém roce se totiž začaly objevovat seriózní i méně seriózní plány kanceláří architektů, jak by mohla bariéra na hranicích vypadat.

Jedním z nich byla specifická úprava hranice jako pásu upravené krajiny s trávníky, stromořadími a umělými vodními díly. Jindy se zase s odkazem na mexického architekta Luise Barragána objevil návrh narůžovo natřené zdi.

06.února 2017 v 17:21, příspěvek archivován: 28.února 2017 v 15:07

Trump's Mexican border wall envisioned as Barragán-inspired pink barrier https://t.co/ggfdULQhi7 via @dezeen https://t.co/cKvcA7NHdc

Různé kroky amerického prezidenta komentovala i Americká asociace architektů. Nejdříve mu po vítězných volbách vyslovila podporu, kterou následně vzala zpět po protestech svých členů. V reakci na imigrační zákaz pak volal pro férové imigrační politice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!