15. července 2018 9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovi končí víkend ve Skotsku, přesune se do Finska na summit

Prezident Donald Trump těsně při svém proslovu pro novináře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump těsně při svém proslovu pro novináře. | foto: REUTERS/Christinne Muschi

EDINBURGH Americký prezident Donald Trump dnes ukončí svůj odpočinkový víkend ve Skotsku, kde mu patří dvě golfová hřiště, a přesune se do Helsinek. Ve finské metropoli ho v pondělí čeká schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Trump dnes tráví v Británii už čtvrtý den, přičemž oficiální setkání s premiérkou Theresou Mayovou a královnou Alžbětou II. si odbyl už ve čtvrtek a v pátek.

Celý pobyt amerického prezidenta v Británii provázejí velké demonstrace proti jeho migrační politice, jeho údajnému pravicovému populismu a xenofobii, ale také proti jeho chování vůči ženám či postojům vůči menšinám.

Demonstrace by měly pokračovat i dnes. Více než desítka protestů je ohlášena ve Finsku, kde helsinská policie přijala přísná bezpečnostní opatření. Největší demonstrace se mají odpoledne zúčastnit tisíce odpůrců Trumpa, Putina či obou prezidentů. Konat by se dnes mělo ale také shromáždění s názvem Helsinky milují Trumpa.

S napětím očekávaný helsinský summit bude prvním vrcholným setkáním prezidentů USA a Ruska od schůzky Baracka Obamy a Dmitrije Medveděva v dubnu 2010 v Praze.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!