3. listopadu 2017 20:34, aktualizováno 4. 11 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podle vládních agentur může za oteplování člověk. Zprávu schválil Bílý dům, Trump ale oteplování má za výmysl

Donald Trump oznamuje své rozhodnutí, že Spojené státy vystoupí z pařížské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump oznamuje své rozhodnutí, že Spojené státy vystoupí z pařížské... | foto: Reuters

WASHINGTON Země zažívá bezprecedentně teplé období a může za to člověk. To stojí ve zprávě třinácti vládních amerických agentur, kterou dokonce schválil Bílý dům. Závěry studie jdou však proti názorům Trumpovy administrativy, která globální oteplování způsobené lidmi dlouhodobě označuje za výmysl. Spojené státy kvůli tomu dokonce odstoupily od Pařížské dohody o klimatu.

Zpráva, o které informují New York Times označuje výsledky výzkumu za jednoznačné a podle jejích autorů neexistuje přesvědčivé alternativní vysvětlení, než že za rekordním oteplováním planety stojí činnost lidí, konkrétně řízení aut, pálení fosilních paliv a kácení lesů.

„Tato zpráva uvádí silná, zdrcující fakta, která jsou zcela v rozporu s postoji vysoce postavených členů vládní administrativy. Vyzývá k otázce, kde členové Trumpovy administrativy berou své údaje? Očividně ne od svých vlastních vědců,“ kritizuje postoje americké vlády Philip B. Duffy, prezident výzkumného centra Woods Hole.

Studie ukázala, že změnami klimatu byla zasažena každá část Spojených států, od povodní na středozápadě, přes sucha na jihovýchodě až po zvyšování teplot na Aljašce. Situace by se na navíc na těchto místech měla zhoršovat.

Administrativa Donalda Trumpa se snaží svůj názor na klimatickou změnu prosazovat na několika frontách. Hlavní z nich bylo odstoupení od klimatické dohody známé pod názvem Pařížská dohoda, pod kterou se podepsalo 195 států. Příští týden se bude v německém Bonnu konat každoroční konference o klimatické změně, na které se očekává ostrá kritika Trumpovy delegace, především kvůli popírání příčin a změn globálního oteplování vrchními představiteli americké vlády.

Podle Trumpa osobně je koncept globálního oteplování uměle vytvořen Čínou, která tak chce hospodářsky soupeřit se Spojenými státy. Mluvčí Bílého domu v reakci na studii řekl, že „podnebí se mění pořád“. Studie navíc podle něj neprokázala „jak moc je klima Země citlivé na emise skleníkových plynů“.

Trump ve svých tweetech často napadá představu globálního oteplování jako přímého důsledku činnosti člověka, vědecké závěry označuje za smyšlené nebo podložené. Nyní však se stejnými závěry přišli i vědci z federálních agentur, tedy které „patří“ pod Bílý dům.

Přesto se žádná z agentur ani Bilý dům nepokusily zabránit publikování studie. Mezi vědci panovaly před vydáním výsledků zprávy obavy, že bude její zveřejnění zablokováno. Podle výzkumníků, kteří za zprávou stojí se tak americká administrativa dostala do zvláštního bodu, kdy její opatření jsou protikladné vůči jejím vlastním vědeckým závěrům.

Země za poslední tři roky zaznamenává každoročně nový teplotní rekord, šest z posledních sedmnácti let bylo dokonce nejteplejších šest let k historii planety. Přírodní katastrofy spojené s oteplováním od hurikánů, povodní až po vlny veder už od roku 1980 stály Spojené státy 1,1 trilionu dolarů. Zpráva navíc upozorňuje, že takové živelné pohromy by se mohly stát běžnými jevy.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz