Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
30. listopadu 2016 20:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovi odpůrci zaútočí na sbor volitelů. Jde jim o 37 republikánských hlasů

Protesty proti zvolení Trumpa v centru San Diega. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty proti zvolení Trumpa v centru San Diega. | foto: APČTK

WASHINGTON Odpůrci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují bezprecedentní útok na sbor volitelů. Ten prý čeká vlna soudních sporů a intenzivní kampaň s cílem přesvědčit nejméně 37 republikánských volitelů, aby v prosinci nevolili Trumpa.

Volby v USA jsou dvoustupňové, Američané nevolí prezidenta přímo, ale volí takzvané volitele. Ke zvolení potřebuje kandidát získat aspoň 270 z 538 volitelů, kteří mu odevzdají hlas po skončení celonárodních voleb. Sbor bude volit prezidenta 19. prosince, oficiální výsledky pak budou vyhlášeny 5. ledna 2017.

Podle serveru Politico může jít o přímý útok na celý systém sboru volitelů, který bývalý ministr financí USA Alexander Hamilton prosadil do ústavy koncem 18. století s cílem zajistit, aby volbu prezidenta Spojených států neovlivňovaly jen rozmary běžných voličů.

Hlasování volitelů bývá tradičně bez překvapení, jelikož fakticky kopíruje výsledky celostátních voleb. Je ale možné, že iniciativa Trumpových odpůrců vnese do zavedeného systému nejistotu, píše Politico.

V současné době ve 29 státech existují zákony, které volitele zavazují, aby hlasovali v souladu s výsledkem hlasování v daném státě. Někteří experti však tyto zákony začali kritizovat s tím, že jsou v rozporu s celým principem systému, jehož cílem je zajistit, aby volitel důkladně zvážil, zdali je daný kandidát opravdu vhodný.

Iniciativy se podle amerického serveru zúčastní několik skupin. Jsou mezi nimi právníci, kteří jsou připraveni obhajovat volitele, pokud v prosinci nezvolí kandidáta ze své strany. Republikáni, kteří Trumpa nepodporují, budou přesvědčovat 37 republikánských volitelů, aby pro Trumpa nehlasovali. Osm demokratických volitelů ze států Washington a Colorado se navíc snaží přesvědčit své republikánské protějšky, aby porušili svou stranickou přísahu, a v některých případech i zákon, a Trumpa nepodpořili.

Trump si ve volbách připsal hlasy 306 z 538 volitelů, a měl by tak mít jistou většinu volitelských hlasů potřebnou ke zvolení. Pokud ho nezvolí 37 republikánských volitelů, bude mu chybět většina hlasů potřebná k vítězství a dále bude rozhodovat Sněmovna reprezentantů Spojených států. Tam mají ovšem republikáni většinu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...