Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpovi příznivci obklíčili na dálnici autobus Bidenovy kampaně, snažili se ho vytlačit

Svět

  20:10
Austin (USA) - Příznivci republikánského prezidenta Donalda Trumpa obklíčili v pátek na dálnici v Texasu autobus, který patří týmu demokratického kandidáta Joea Bidena, a v jednu chvíli se jej údajně snažili i vytlačit z vozovky. Napsal to v neděli britský list The Guardian s odkazem na sdělení Bidenovy kampaně.

Biden v pondělí 5. října pokračoval ve volební kampani v Miami ve státu Florida. foto: Reuters

Trump na twitteru sdílel jedno z videí jedoucího autobusu vedle aut jeho podporovatelů se slovy „Miluji Texas!“.

Volte Bidena! Ne, Trumpa! Prezidentské klání v USA rozděluje i sport. Kdo má svého favorita jistého?

Na sociálních sítích se objevila řada videí, na nichž jsou vidět vozidla s protrumpovskými vlajkami, jak jedou ze všech stran autobusu, který nese loga a slogany Bidenovy kampaně. Podle demokratova týmu se snažili prezidentovi přívrženci autobus zastavit a dokonce jej vytlačit z dálnice. Demokratický člen texaské dolní komory Rafael Anchía a další pozorovatelé pak uvedli, že někteří z nich byli ozbrojeni.

Posádka autobusu následně zavolala policii, která po příjezdu doprovodila vozidlo do jeho cíle. Podle místních médií bylo do incidentu zapojeno 12 vozidel, která autobus pronásledují po celé zemi a při téměř každé z jeho zastávek pokřikují v okolí protibidenovská hesla.

Demokraté v Texasu kvůli incidentu na dálnici zrušili v pátek jednu ze svých předvolebních akcí. U jedoucího autobusu se totiž v jednu chvíli dvě z aut srazila a nebylo jasné, zda šlo o dohodu nebo o eskalaci. „Protrumpovští protestující naneštěstí vyhrotili (situaci) daleko za bezpečné hranice,“ napsala texaská demokratka Sheryl Coleová.

Prezident Trump svým vyjádřením na twitteru však zdánlivě vyslovil činnosti skupiny svých zastánců podporu.

‚Oba jsou to běloši s historií sexuálního predátorství. Biden je volbou z rozumu.‘ Lidé, co z USA utekli, nechtějí Trumpa

Texas je po desetiletí tradiční republikánskou baštou, v posledních letech však prochází změnami ve skladbě obyvatelstva a stále více se přiklání k demokratům. Podle průzkumů Trump v tomto státě vede, nicméně znatelně méně než o devět procentních bodů, o něž tam před čtyřmi lety porazil svou tehdejší soupeřku Hillary Clintonovou.

Autor: