15. března 2019 21:25, aktualizováno  22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovo první veto. Nesouhlasí s ukončením stavu nouze na hranici s Mexikem

Trump vetoval rezoluci Kongresu USA, která by ukončila jím vyhlášený stav nouze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump vetoval rezoluci Kongresu USA, která by ukončila jím vyhlášený stav nouze... | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vetoval rezoluci Kongresu USA, která by ukončila jím vyhlášený stav nouze na hranici s Mexikem. Odmítnutý návrh rezoluce se nyní vrací do Kongresu, který může veto přehlasovat dvoutřetinovou většinou, což se ale nepředpokládá. Páteční veto je vůbec první, které Trump od nástupu do funkce vůči zákonodárcům použil.

Ukončení stavu nouze koncem února odhlasovala Sněmovna reprezentantů kontrolovaná demokraty a tento týden ve čtvrtek stejný krok učinil i Senát. V Senátu, kde mají demokraté menšinu, pomohlo s přijetím rezoluce i několik republikánů. Trump dnes řekl, že pro republikány hlasující proti stavu nouze má pochopení.

Trump vetoval rezoluci Kongresu.

Trump vetoval rezoluci Kongresu.

O vetované rezoluci bude jako první znovu hlasovat Sněmovna reprezentantů. Agentura Reuters s odvoláním na demokratické činitele napsala, že kongresmani návrh znovu posoudí zřejmě 26. března.

Pelosiová prohlásila, že Trump nemá úctu k ústavě, Kongresu a vůli amerického lidu. Vyzvala vládní republikány, aby odložili stranické pokrytectví a splnili přísahu, že budou bránit a chránit americkou ústavu. Ve 435členné sněmovně mají demokraté 235 křesel. Aby kongresmani prezidentské veto přehlasovali, potřebují 290 hlasů. V únoru rezoluci podpořilo 245 zákonodárců.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!