7. prosince 2017 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovo rozhodnutí o Jeruzalému je podle Jordánska právně neplatné. Porušil prý rezoluci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
V roce 1947 byla Brity vedená Palestina rozdělená na arabský stát Palestina a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 1947 byla Brity vedená Palestina rozdělená na arabský stát Palestina a... | foto: Reuters

AMMÁM Palestinci žijící v Jordánsku protestovali na několika místech v Ammánu proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém izraelským hlavním městem. Ammán považuje Trumpův krok z hlediska práva za neplatný. Trump své rozhodnutí oznámil ve středu a zároveň informoval, že ministerstvu zahraničí nařídil připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu.

Jordánská vláda je toho názoru, že Trump svým postupem porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Rada v roce 1980, kdy Izrael připojil okupovanou, východní část Jeruzaléma k západní a obě části prohlásil za své nedělitelné hlavní město, přijala rezoluci, která tuto anexi neuznává. Tímto právním názorem se řídí většina světa.

Jordánská vláda v reakci na středeční Trumpovo prohlášení oznámila, že považuje „všechny jednostranné kroky měnící faktický stav věcí za neplatné“.

Izrael obsadil východní Jeruzalém za války v roce 1967, do té doby tuto část města spravovalo Jordánsko, pod které dodnes spadá správa jeruzalémských muslimských posvátných míst.

V Jordánsku žijí tisíce potomků Palestinců, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele. V ammánských čtvrtích, kde žijí, už ve středu večer vypukly protesty. Jejich účastníci provolávali protiamerická hesla jako Amerika je matkou teroru, Pryč s Amerikou.

Trumpovo rozhodnutí vyvolalo ve středu protesty také v Turecku, na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Palestinci na čtvrtek svolali shromáždění do Ramalláhu.

ČTK
  • 8Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJOVÝ INŽENÝR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz