16. ledna 2017 18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovy komentáře pobouřily a vyvolaly obavy mezi zástupci EU

Jaké budou Trumpovy vztahy s EU? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaké budou Trumpovy vztahy s EU? | foto: nyma.org

BRUSEL/BERLÍN Zástupci Evropské unie reagovali s překvapením i pobouřením na vyjádření nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru s britským listem The Times a německým deníkem Bild prohlásil, že NATO je zastaralé a že EU pro Británii opustí i další země.

Podle německé diplomacie způsobily Trumpovy komentáře na adresu Severoatlantické aliance mezi Evropany údiv, podle francouzského ministra zahraničí je nejlepší odpověď na podobný rozhovor jednoduchá - sjednocení Evropy, napsala agentura AP.

„Jeho komentáře vyvolaly obavy a znepokojení i tady v Bruselu. Právě jsem hovořil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, který vyjádřil své znepokojení nad prohlášením Donalda Trumpa, že NATO je zastaralé,“ uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který je v Bruselu na zasedání šefů unijní diplomacie. „Jde o komentáře, které jsou v rozporu s tím, co říkal jen před pár dny nastupující ministr obrany v senátním výboru ve Washingtonu. Uvidíme, jaké to bude mít důsledky pro americkou politiku,“ dodal.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové jsou Trumpovy názory „známé již dlouho“. „Já osobně počkám, až se americký prezident ujme úřadu a pak s ním budeme samozřejmě spolupracovat na všech úrovních,“ řekla novinářům.

I když Trump vystoupil s podobnými prohlášeními i během bouřlivé předvolební kampaně, některé komentáře jsou nyní překvapením vzhledem k tomu, že si za ministra obrany zvolil bývalého generála Jamese Mattise. Ten totiž NATO naopak označil za nejúspěšnější alianci moderních dějin.

Trump rovněž naznačil, že je mu lhostejné, zda EU zůstane jednotná či nikoli, což je naprosto opačný přístup, než měla administrativa současného prezidenta Baracka Obamy. Ta se totiž naopak snažila povzbudit Brity, aby v referendu loni v červnu hlasovali pro setrvání v Evropské unii.

„Domnívám se, že i ostatní odejdou... Myslím, že udržet to pohromadě nebude tak jednoduché, jak si mnoho lidí myslí,“ řekl Trump. Britský odchod z Evropské unie se podle něj „ukazuje být skvělou věcí“.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek Trumpovo prohlášení nechtěl příliš komentovat s tím, že je třeba počkat, až prezident 20. ledna nastoupí do svého úřadu. „Nyní je důležité být trpělivý, prezidentem je stále Obama,“ uvedl Zaorálek. „Čekám, až bude pan Trump skutečně ve funkci prezidenta. A pak dávám přednost komunikaci a spolupráci a možná bude zajímavé komentovat jeho prohlášení,“ dodal Zaorálek na dotaz ČTK.

Vyjádření Donalda Trumpa podle něj nebyla speciálním bodem programu na nynějším jednání ministrů zahraničí v Bruselu, jinak se prý ale o tomto tématu mezi diplomaty hovoří pořád. Evropská unie se podle něj na Trumpa nijak speciálně nepřipravuje. „Věřím, že je to o komunikaci... Pro nás je důležité oslovit partnery v nové struktuře a začít komunikovat, vyměňovat si názory, protože transatlantická vazba je pro Česko a celou EU velmi důležitá,“ řekl Zaorálek na dotaz agentury Reuters.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz