29. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpových 100 dnů. Bodoval ‚matkou všech bomb‘, ale plnit sliby nestíhá

Donald Trump s dcerou Ivankou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump s dcerou Ivankou. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA Ambici být nejlepším americkým prezidentem Donald Trump se svým týmem neskrývá. V prvních sto dnech však nezdary střídaly úspěchy. „Myslel jsem, že být prezidentem je lehčí,“ shrnul rozporuplné výsledky sám Trump. Připomeňte si, co se mu povedlo, kde šlápl vedle a jak byl schopen pokročit při plnění slibů daných voličům v prvních sto dnech v Bílém domě.

Od prvního dne po inauguraci začal Trump stavět základy pro plnění svých hlavních slibů z říjnového seznamu „Smlouva s americkým voličem“ od zrušení zdravotní reformy Obamacare svého předchůdce Baracka Obamy po stavbu zdi na hranici s Mexikem. Kvůli problémům, které zřejmě ani prezident nepředvídal, se mu to ale nedaří. Základem je nedostatek podpory pro stěžejní cíle ze strany zákonodárců z „Trumpovy“ Republikánské strany. Indikátorem, že se mu více nedařilo, než dařilo, je i podpora ze strany voličů. Za sto dní v Oválné pracovně se totiž snížila ze 45,5 na 41,7 procent, jak informoval britský deník The Guardian.

ÚSPĚCHY

Otázky národní bezpečnosti a rozhodnost v zahraniční politice

Prezident Trump vyslal do světa zprávu, že bude jednat rozhodně a nařídil úder na syrskou leteckou základnu v reakci na chemický útoku na civilisty v provincii Idlib přisuzovaný silám syrské vlády. Experti serveru Foreign Policy oceňovali jeho rozhodnost ukázat Bašárovi Asadovi, kde je nepřekročitelná červená linie jejich akcí a zároveň neriskovat zatažení přílišného množství amerických jednotek do konfliktu.

Následně bodoval tím, že překvapivě rozhodl o použití „matky všech bomb“ ke zničení tunelového komplexu teroristů Islámského státu v Afghánistánu.

Že je schopen rozhodně reagovat, ukázal americký prezident i v otázce Severní Koreje, která stupňuje napětí svým rychlým pokrokem ve vývoji raketových technologií a výhrůžkami proti USA nebo jejich spojencům.

Že se nenechá zastrašit, ukázal Trump vysláním letadlové lodi USS Carl Vinson a několika válečných plavidel ke Korejskému poloostrovu, kam v uplynulém týdnu doplula i jaderná ponorka USS Michigan. „Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně,“ dal Trump najevo, že nehodlá ustoupit, během rozhovoru v Oválné pracovně Bílého domu.

Míra zapojení ve světových záležitostech většinu komentátorů překvapila. Paradoxně jde totiž o pole, ve kterém se chtěl Trump nejméně angažovat, když ve svém inauguračním projevu představil vizi, ve které je Amerika na prvním místě.

Kromě toho Trump zvyšuje výdaje na armádu, což patřilo mezi jeden z jeho slibů. Přidaných 54 miliard dolarů (asi 1,3 bilionu korun) jsou podle webu Los Angeles Times navíc ochotní podpořit i demokratičtí kongresmani.

Aktivita při podepisování zákonů a rušení Obamových omezení

Podle mnohých zahraničních médií bylo Trumpovým úspěchem, že byl v prvních sto dnech v legislativním procesu nejaktivnějším prezidentem od Harryho Trumana v roce 1945. Současný prezident podepsal 28 zákonů, z nichž 13 ruší omezení zavedená exprezidentem Obamou. Na kráse ubírá, že mezi zákony nebyl žádný z velkých slibů Trumpa od zrušení Obamacare po modernizaci v dopravních stavbách.

Mezi ně patří například umožnění stavby ropovodu Keystone XL Pipeline, což považují za úspěch především konzervativní weby jako ABC News. Vyvolalo to však zároveň nesouhlas mezi ochránci životního prostředí, jejichž kritika přebila vytvoření desítek tisíc pracovních míst, jež mají podle administrativy vzniknout.

Trump také vydal 27 exekutivních nařízení, což historicky největší počet pro prvních sto dní vlády. S jejich konkrétním obsahem jsou však v mnoha případech spojovány spíše Trumpovy neúspěchy.

Obsazení posledního volného postu v americkém Nejvyšším soudu

Trumpův kandidát na nejvyššího soudce Neil Gorsuch dostal důvěru Senátu. Už jeho nominace vyvolala pozitivní ohlasy i ze strany příznivců Demokratické strany. Podle většiny amerických médií je Gorsuchův úspěch dokonce největším plusem Trumpových prvních sta dnů.

Snížení ilegální imigrace do USA

„Deportujeme všechny drogové dealery a kriminální živly, kteří jsou v zemi ilegálně,“ sliboval Trump v listopadu minulého roku. Odhodlání, které v souvislosti se zastavením protiprávního přistěhovalectví Trump projevil, se už vyplatilo.

Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner
Prezident Trump, první dáma Melania a jejich syn Barron společně s obřím...

Podle čísel ministerstva pro vnitřní bezpečnost se od prezidentovy inaugurace na hranici s Mexikem snížil počet zatčení o 61 procent, meziročně šlo podle serveru The Telegraph o 36 procent. Podle všeho pomohlo i Trumpovo rozhodnutí přijmout 15 tisíc nových zaměstnanců pohraniční stráže. S nelegální imigrací však souvisí i jeden z aktuálních neúspěchů a nesplněných slibů.

NEÚSPĚCHY

‚Mexická zeď‘

Jedním z Trumpových slibů byl zákon, vedoucí k postavení souvislé zdi na hranici s Mexikem. Ačkoliv prezidentským nařízením přikázal co nejdříve započít s výstavbou, není jasné, kdo za ni zaplatí.

Kongres odmítá zahrnout náklady na stavbu do návrhu výdajů pro období od května do konce září. Dokonce do té míry, že mohlo kvůli neústupnému prezidentovi dojít k „zamrznutí“ administrativy. K financování se nemá ani mexická vláda, která by podle prezidenta měla být tím, kdo za zeď zaplatí.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přesto nadále počítá s tím, že konstrukce začne letos v létě. Kde se na ni vezmou peníze, však stále není jasné.

Protiimigrační příkaz

Velkým neúspěchem je Trumpovo nařízení zakazující dočasně vstup na americkou půdu sedmi vybraným blízkovýchodním a africkým zemím. Selhalo totiž dokonce dvakrát a bylo kritizováno jako zaměřené cíleně proti muslimům.

01.února 2017 v 14:50, příspěvek archivován: 28.dubna 2017 v 16:13

Everybody is arguing whether or not it is a BAN. Call it what you want, it is about keeping bad people (with bad intentions) out of country!

Nejdříve byl příkaz vydán bez vědomí ministerstva pro vnitřní bezpečnost a způsobil kvůli nejasnému znění v některých bodech chaos na letištích. Následně byl jako protiústavní zakázán federálními soudy. Nepovedl se ale ani reparát, který i přes opravu původních chyb smetli soudci ze stolu kvůli tomu, že je diskriminační.

Ruský stín

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i speciální kongresové komise vyšetřují napojení členů Trumpovy předvolební kampaně na Rusko a případné ovlivňování ze strany Kremlu. Také nad ním nadále visí vyšetřování možného ovlivnění voleb ruskými hackery v jeho prospěch.

Problémy vrcholily rezignací národního bezpečnostního poradce generála Michaela Flynna. Čelí podezření, že domlouval s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem zrušení protiruských sankcí, a nechal se Moskvou platit.

15.února 2017 v 14:08, příspěvek archivován: 28.dubna 2017 v 16:16

This Russian connection non-sense is merely an attempt to cover-up the many mistakes made in Hillary Clinton's losing campaign.

Jako pozitivní vyústění problému může být ale viděna Flynnova náhrada generál Herbert McMaster, který je známý jako dobrý vojenský stratég s nesmlouvavým přístupem vůči Rusku. McMaster měl zřejmě vliv i na Trumpova jasná zahraničněpolitická rozhodnutí posledních týdnů.

Modernizace infrastruktury a ekonomický růst

Jednou ze součástí velkých plánů pro prvních sto dní bylo rozpumpování ekonomiky. Podle aktuální statistiky ale růst naopak zpomalil na 0,7 procenta, což je nejméně za poslední tři roky, jak informovala agentura Reuters.

Stěžejní měl být program bilionových investic do modernizace infrastruktury, která měla mimo jiné přinést i nová pracovní místa. Jenže Trump se k této problematice vůbec nedostal, případné jednání o podobné věci s Kongresem padlo kvůli neschopnosti dohodnout se na zrušení Obamacare, což měl být primární cíl nové administrativy.

Zdravotní reforma

Podle amerických expertů zrušení Obamova programu a jeho nahrazení jiným padlo na neschopnosti vytvořit alternativu, se kterou by souhlasili všichni republikáni v Kongresu. Umírnění konzervativci s novým plánem nesouhlasili, protože se báli nesouhlasu milionů voličů, kteří by mohli přijít o pojištění. Výsledkem proto bylo fiasko, kdy se na přijatelné podobě nedokázali republikáni s Trumpem shodnout a jeho cíl při hlasování v Kongresu neprošel.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz