Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumprův tým stáhl žalobu na volby v Michiganu, kontroverze ve státě ale pokračuje

Podporovatele Donalda Trumpa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podporovatele Donalda Trumpa | foto: Reuters

WASHINGTON Právnický tým amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oznámil, že stáhl žalobu zpochybňující regulérnost voleb v části státu Michigan. Učinil tak necelé dva dny poté, co okres Wayne County zahrnující město Detroit potvrdil ohlášený výsledek hlasování.

Kontroverze kolem dění v místní volební komisi nicméně pokračuje, neboť její dva republikánští členové nyní chtějí svůj souhlas odvolat. Podle amerických médií byli předtím v kontaktu se šéfem Bílého domu.

Trumpova snaha zvrátit volební porážku skrze soudy zatím nebyla úspěšná a prezidentovo úsilí se nyní obrací k „málo známým volebním komisím, které hlasování stvrzují“, napsala AP. Proces „certifikace“ probíhá nejdříve v okresech a následně na úrovni států a potáhne se ještě týdny.

Nově stažená žaloba požadovala zablokování vyhlášení výsledků v Michiganu, kde podle posledních údajů kandidát Demokratické strany Joe Biden zvítězil o více než 157 000 hlasů.

„Dnes ráno stahujeme žalobu v Michiganu v návaznosti na to, že jsme dosáhli kýženého opravného prostředku: zastavit předčasné vyhlášení certifikace voleb v Wayne County, dokud obyvatelé nebudou mít jistotu, že byl započítán každý zákonný hlas, zatímco každý nezákonný hlas započítán nebyl,“ uvedl Trumpův právník Rudy Giuliani.

Podporovatelé Trumpa na protestu ve Washingtonu.
Příznivci Donadla Trumpa ve Washingtonu v sobotu 14. listopadu.

Jeho prohlášení je ve vícero směrech zavádějící. Volební orgány v Michiganu neohlásily žádné problémy s nelegálně odevzdanými hlasy a stížnosti ohledně údajných nesrovnalostí při sčítání hlasů soudy odmítly. Wayne County už své volební výsledky uzavřel, a to při úterním zasedání místní čtyřčlenné volební komise.

Tahanice nekončí

Kroku, který je za normálních okolností formalitou, nicméně předcházely neobvyklé události. Dva republikánští členové komise nejdříve odmítli výsledek potvrdit, následně ale postoj změnili po vlně kritiky z řad veřejnosti a příslibu kolegů z Demokratické strany ohledně prošetření jejich obav.

Tím však tahanice neskončily, neboť republikánští komisaři Monica Palmerová a William Hartmann v noci na čtvrtek ohlásili, že chtějí svůj souhlas vzít zpět, ačkoli nic takového podle vedení státu není možné. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto věcí napsala, že prezident Trump po úterním zasedání komise Palmerovou a Hartmana kontaktoval. Palmerová to potvrdila deníku The Washington Post.

„Prezident Trump mi zavolal, v úterý pozdě večer po schůzi,“ řekla. S hlavou státu prý neprobírala „detaily certifikace“, Trump chtěl údajně vědět, zdali je po vyhroceném večeru v pořádku.

AP označuje vývoj ve Wayne County za pozoruhodnou ukázku toho, jak může být ještě proces potvrzování volebních výsledků v USA narušen. Náznaky snah republikánů zabránit certifikacím se objevují i mimo Michigan. „To by byl konec demokracie, jak ji známe,“ hodnotil podobné zprávy profesor práv na Kentucké univerzitě Joshua Douglas. „Tohle prostě není věc, která by se mohla stát,“ dodal.

V amerických médiích se nicméně objevují spekulace, že zablokování certifikace výsledků by mohlo v klíčových státech otevřít cestu k nabourání tradičního povolebního procesu skrze republikány ovládané zákonodárné sbory. AP uvádí, že pokud by Michigan nevyhlásil oficiální výsledek voleb, místní parlament by dostal možnost vyslat vlastní delegaci pro hlasování prezidentského sboru volitelů.

Taková varianta dnes začala dostávat konkrétnější obrysy, když prezident Trump podle amerických médií pozval republikánské lídry michiganského zákonodárného shromáždění na pátek do Bílého domu. Téma schůzky nebylo ihned jasné, deník The New York Times nicméně psal o „nejnovějším a nejvíce bezostyšném“ kroku v „nesystematické“ Trumpově kampani s cílem zpochybnit vítězství Joea Bidena.

Názory na to, zda prezident věří v možnost zvrácení výsledku, nebo mu jde jen o rozdmýchávání chaosu, se různí. Agentura Reuters nicméně v novém článku popisuje Trumpovu „strategii udržení moci“, která se podle nejmenovaných zdrojů čím dál víc soustředí na republikánské zákonodárce v několika státech. Republikáni kontrolují zastupitelský sbor nejen v Michiganu, ale také ve Wisconsinu, Pensylvánii, Georgii a Arizoně.

Trump i déle než dva týdny po uzavření volebních místností protestuje proti vyústění voleb a tvrdí, že hlasování provázely podvody na úkor republikánů. Důkazy pro prezidentova tvrzení však nejsou k dispozici. Podle propočtů amerických i světových médií získal Trump 232 hlasů ve sboru volitelů, zatímco Biden 306. Hlasování volitelů, které výsledek potvrdí, je na programu 14. prosince.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Vánoční nákupy (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...