Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův bezpečnostní poradce O´Brien prohlásil, že situace vypadá na výhru Bidena

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

Washington Bezpečnostní poradce prezidenta USA Donalda Trumpa Robert O’Brien v pondělí řekl, že zajistí hladký přechod k Bidenově administrativě, pokud bude demokrat označen za vítěze voleb, což tak podle něj „očividně vypadá“. Stal se tak dalším člověkem z blízkého Trumpova okruhu, který na rozdíl od prezidenta naznačuje uznání Bidenovy výhry, kterou jednoznačně projektují všechna respektovaná americká média.

Spojené státy se stále nachází v bezprecedentní situaci, kdy současný prezident odmítá uznat svou porážku ve volbách a tvrdí, že hlasování provázely rozsáhlé podvody. Problémy sice provázely rovněž povolební situaci v roce 2000, kdy USA čekaly na oficiální jméno vítěze několik týdnů a do přepočtu hlasů se nakonec vložil nejvyšší soud. Výsledek celých voleb však tehdy závisel na jediném státu, Floridě, kde oba tehdejší kandidáty dělilo jen několik stovek hlasů. Biden přitom letos vyhrál o řádově vyšší počty hlasů hned v několika klíčových státech a na jeho úspěchu se shodují všechna hlavní americká média. Podle projekcí získal 306 volitelů oproti Trumpovým 232.

Příznivci Donadla Trumpa ve Washingtonu v sobotu 14. listopadu.
Podporovatelka Trumpa drží transparent hlásající, že Biden ukradl volby.

„Pokud se kandidátka Bidena a (Kamaly) Harrisové ukáže jako vítězná - a očividně tak věci nyní vypadají - (agendu) v Národní bezpečnostní radě profesionálně předáme,“ řekl O’Brien.

O víkendu naznačil poprvé přijetí Bidenovy výhry samotný Trump, ačkoliv stále trval na svých důkazy nepodložených tvrzeních, že se jedná o podvod. Krátce nato však znovu prohlásil na twitteru za vítěze sebe, v čemž pokračoval i v pondělí. Kromě toho také napadá přepočet hlasů v Georgii a vybízí ke sledování krajně pravicově zaměřených televizních kanálů, které zatím Bidena za vítěze neoznačily.

Trump podle některých pozorovatelů soustředí hodně své pozornosti právě na Georgii kvůli tomu, že se tam začátkem příštího roku odehraje druhé kolo voleb o obsazení dvou křesel v Senátu, které rozhodnou o republikánské či demokratické většině v horní komoře Kongresu.

Vůči výpadům prezidenta a jeho spojenců se o víkendu ohradil na facebooku nejvyšší volební činitel státu Brad Raffensperger, který je sám republikán. V sérii příspěvků se snažil vyvrátit některá Trumpova tvrzení a prezidentova spojence Douga Collinse, který je pověřen vedením stížností na údajné pochyby ve volbách v Georgii, označil za lháře.

Prezidentův tým podal řadu žalob v několika klíčových státech, v nichž obecně usiluje o vyřazení některých hlasů, protože podle něj nesplňují stanovená kritéria, nebo jsou údajně podvodné. Míří přitom na okresy, kde lidé většinově volí demokraty. Podobné žaloby podává rovněž řada republikánům nakloněných skupin, jedna z nich s názvem True the Vote však čtyři z nich v pondělí bez bližšího vysvětlení stáhla. Podobný osud potkal i další stížnosti, některými se také soudy odmítly zabývat. Řada jich je však stále aktivních.

Tvrzení Trumpa a jeho spojenců o údajných podvodech vyvracejí experti i činitelé jeho administrativy. Vládní agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) například minulý týden uvedla, že volby ze 3. listopadu byly nejbezpečnější v americké historii.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...