Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpův černý čtvrtek. Nechtěl lidi z ‚pr*ele světa‘ a dodával stíhačky z počítačové hry

Svět

  11:31aktualizováno  14:02
WASHINGTON/PRAHA - Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek neměl dobrý den. Nejprve v Bílém domě v diskuzi se senátory na téma migrace protestoval proti tomu, aby do Spojených států přicházeli imigranti z „shithole countries“ (volně přeloženo prdel světa). Následně vyšlo najevo, že Trump slíbil Norsku dodání stíhaček F-52. Bohužel pro něj tyto stíhačky existují pouze v počítačové hře.

Prezident Donald Trump na svém golfovém hřišti Trump International Golf Course v Palm Beach na Floridě. foto: ČTK

„Proč sem necháváme všechny ty lidi z prdelí světa přicházet?“ řekl podle zdrojů amerických médií prezident zákonodárcům během debaty v Oválné pracovně Bílého domu. Výraz „shithole country“, který Trump použil, by se dal méně expresivně přeložit také jako díra či zapadákov.

12.ledna 2018 v 01:20, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 11:27

.@realDonaldTrump takes a dump on the American dream An early look at Friday's front: https://t.co/1Wj57JecKC https://t.co/MmOW4VUIMx

Debata, ve které šéf Bílého domu vulgarismus použil, se týkala dohody o podobě migrační reformy, které se podle šestice amerických senátorů z obou politických stran podařilo ve čtvrtek dosáhnout. Trump v pátek prohlásil, že rozhodně žádný vulgarismus nepoužil.

„Slova, která jsem na setkání DACA (programu pro přistěhovalce, kteří do USA přišli jako děti) použil, byla tvrdá, ale takovýto slovník jsem nepoužil,“ napsal Trump na Twitter.

12.ledna 2018 v 13:28, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 14:30

The language used by me at the DACA meeting was tough, but this was not the language used. What was really tough was the outlandish proposal made - a big setback for DACA!

Podle listu The Washington Post směřovala poznámka na adresu lidí z Haiti a afrických zemí. Právě obyvatele Haiti si Trump údajně v rozhovoru přál vyjmout z jakéhokoli budoucího imigračního programu. „Proč potřebujeme víc Haiťanů? Vyjměte je,“ řekl podle WP.

Bílý dům nepopřel, že by Trump vulgarismus pronesl, informovala americká média. „Jistí politici ve Washingtonu chtějí bojovat za cizí země, ale prezident Trump bude vždy bojovat za americký lid,“ řekl v reakci na článek listu The Washington Post mluvčí Raj Shah.

Vulgární poznámku Trump podle list pronesl v diskuzi s americkými senátory z řad republikánů i demokratů, kteří mu přišli představit dohodu, kterou ve čtvrtek dojednali.

Skupina zákonodárců přezdívaná „gang šesti“ jednala o podobě migrační reformy včetně zabezpečení hranic, vízové loterie, spojování rodin či programu DACA. Demokraté usilovali právě o zachování tohoto programu, jenž chrání okolo 800 tisíc mladých přistěhovalců bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti. Republikáni chtěli výměnou za to do návrhu začlenit posílení ochrany hranice s Mexikem, která podle Trumpových představ měla počítat i se stavbou zdi.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová později dosažení dohody popřela. „Zatím dohoda dosažena nebyla,“ uvedla. „Ještě tam úplně nejsme, ale máme pocit, že se blížíme,“ dodala.

Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii.
Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému.

Expresivní slova o zapadákovech padla z Trumpových úst údajně v okamžiku, kdy demokratický senátor Richard Durbin hovořil o programech dočasných povolení k pobytu, které USA udělovaly občanům zemí, jež postihly přírodní katastrofy, válka či epidemie. Tato povolení v minulosti dostávali mimo jiné občané Salvadoru, Guatemaly či právě Haiti.

Vulgární výroky Donalda Trumpa o imigrantech jsou  podle mluvčího vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ruperta Colvilla šokující, ostudné a rasistické. Trumpovy poznámky tak prý otvírají dveře nejhorší stránce lidí a povzbuzují rasismus a xenofobii.

Podle listu WP prezident navrhl, aby USA přijímaly raději imigranty ze zemí, jako je Norsko. Trump se ve středu v Bílém domě sešel s norskou premiérkou Ernou Solbergovou.

Trumpovy speciální stíhačky

Právě s Norskem je spojená další zpráva, která narušila čtvrteční den Donalda Trumpa, se týkala dodávek stíhaček. Americký prezident totiž během setkání s norskou premiérkou prohlásil, že dodávky letounů F-35 a F-52 pro severské království jdou podle plánu. 

Toto prohlášení vyvolalo v médiích údiv, neboť USA žádné letouny F-52 nevyrábí, ty existují jen v počítačové hře Call of Duty, poznamenal portál The Verge. Bílý dům se podle BBC k záležitosti nijak nevyjádřil.

„V listopadu jsme začali s dodávkami prvních stíhaček F-52 a F-35,“ prohlásil Trump s tím, že přesun stíhaček do Norska jde o něco rychleji, než předpokládal původní harmonogram.

Formace B-1B Lancer bombardérů s USMC F-35 Lightning II a JASDF F-2 fightery

Stíhačky F-35 Lightning II a JASDF F-2 fightery doprovází bombardéry B-1B.

„Skvělé zprávy!“ napsal The Verge k vyzbrojování Norska. Dodal, že vadou na kráse je jen to, že žádné stíhačky F-52 neexistují. List The Washington Post kvůli Trumpově prohlášení oslovil americkou zbrojovku Lockheed Martin s dotazem, zda jsou nějaké letouny F-52 k dispozici. Společnost odpověděla, že žádný letecký program výroby F-52 nemá.

The Washington Post se domnívá, že Trump ve svém výroku zřejmě nesprávně propojil počet strojů, které si Norsko v USA objednalo a kterých je právě 52 kusů, s pořizovanými stíhačkami F-35.

Donald Trump zároveň zrušil chystanou únorovou návštěvu Londýna. Svůj krok na Twitteru zdůvodnil tím, že nesouhlasí se stěhováním americké ambasády v Londýně, jenž podle Trumpa odsouhlasila vláda Baracka Obamy. Podle Reuters ale z dostupných dokumentů na webu diplomatického zastoupení vyplývá, že rozhodnutí padlo ještě před Obamovým nástupem do funkce v lednu 2009. Trump za to schytal kritiku v médiích i na sociálních sítích.

12.ledna 2018 v 05:57, příspěvek archivován: 12.ledna 2018 v 14:32

Reason I canceled my trip to London is that I am not a big fan of the Obama Administration having sold perhaps the best located and finest embassy in London for “peanuts,” only to build a new one in an off location for 1.2 billion dollars. Bad deal. Wanted me to cut ribbon-NO!

Autoři: ,

Grafton Recruitment Praha
LOGISTIK JUNIOR | 30 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč