10. listopadu 2017 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův exporadce Flynn dostal nabídku unést klerika Gülena. Za miliony od Erdogana, případ šetří FBI

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller se opět zaměřil na bývalého poradce Donalda Trumpa Michaela Flynna. Flynn měl podle informací serveru The Wall Street Journal totiž prý plánovat, že násilně přesune muslimského kazatele Fethulla Gülena, který žije v USA a režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana ho označuje za teroristu.

Podle informací serveru, který se odkazuje na interní zdroje obeznámené s Muellerovým vyšetřováním, měl Flynn poté spolu se svým synem Michaelem Flynnem juniorem obdržet až 15 milionů dolarů za to, že Gülena doručí turecké vládě.

Mezi Erdoganem a Gülenem panuje dlouhodobé nepřátelství. Již v roce 2014 na něj Erdogan nechal vydat zatykač, protože se domníval, že stál v čele teroristické skupiny, která usilovala o Erdoganovo svržení. Po neúspěšném puči z června 2016, kdy se část armády pokusila prezidenta svrhnout, navíc Erdogan Gülena označil za „strůjce pokusu o převrat“ a trvá na tom, že puč islámský kazatel řídil ze svého současného domova v americké Pensylvánii. 

Fethullah Gülen reaguje na Erdoganovo obvinění z přípravy vojenského převratu

Fethullah Gülen.

Flynn a zástupci Turecka měli plán údajně diskutovat v newyorském klubu 21 v polovině prosince 2016. Agenti FBI zpovídali minimálně čtyři z lidí, kteří o schůzce věděli. Flynn se svým synem prý měli Gülena převézt pomocí soukromého tryskáče na turecký ostrov Imrali, původně rozsáhlé ostrovní vězení, kde je současně držen pouze Abdullah Öcalan, bývalý předseda Kurdské strany pracujících.

Jde o součást vyšetřování, ve kterém Mueller prověřuje zapojení loňské kampaně Donalda Trumpa do ruské manipulace amerických prezidentských voleb. Flynn sloužil jako Trumpův hlavní bezpečnostní poradce prvních 24 dní jeho úřadu, následně po nátlaku ale odstoupil právě kvůli podezření z vazeb na Rusko a jejich komunikaci s Trumpovým štábem. Podle zdrojů serveru NBC News má Mueller v současnosti dost důkazů na to, aby Flynna ze spolupráce s Ruskem mohl obžalovat.

Prezident Donald Trump s jedním ze svých nejbližších poradců - Michaelem...
Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Michael Flynn.

Podle zdrojů The Wall Street Journal zatím Muellerovi ani jeho týmu není jasné, jak daleko se plán na vydání Gülena dostal či zda Flynn obdržel jakékoli peníze.

Jde však o další indicii, která ukazuje Flynnovy vazby s Tureckem. Již v březnu zveřejnil list The New York Times informace, podle kterých Flynn od Erdoganova režimu obdržel přes půl milionu dolarů za to, že během Trumpovy kampaně reprezentoval turecké zájmy. K tomu se sám Flynn dokonce přiznal. Již během Trumpovy kampaně nepřímo lobboval i za to, aby se Gülen vrátil do Turecka.

proPavlína Procházková