Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trumpův exporadce Michael Flynn se snaží přinutit soud, aby zastavil jeho případ

Svět

  22:25
WASHINGTON - Někdejší poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn, který se přiznal ke lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) o svých kontaktech s Rusy, vyzval odvolací soud, aby nařídil soudu nižší instance zrušit všechna obvinění vznesená proti jeho osobě. V úterý o tom informovala agentura Reuters.

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn čelí obvinění, že vědomě poskytl FBI chybné informace o svém rozhovoru s ruským velvyslancem. foto: ČTK

Americké ministerstvo spravedlnosti před dvěma týdny oznámilo, že upouští od Flynnova stíhání, a prokuratura následně požádala federální soud, aby případ zastavil. Soud se ale zdráhá případ rychle ukončit a nařídil vypracovat nezávislý právní posudek.

Prokuratura požádala o zastavení případu těsně před očekávaným vynesením rozsudku, které bylo opakovaně odkládáno. Flynn se v rámci dohody s vyšetřovateli doznal, později ale začal názor měnit, což zdůvodnil nedodržením původní úmluvy ze strany americké administrativy. Dohoda totiž podle Flynnových právníků předpokládala, že jejich klient za mříže nepůjde, ale ministerstvo spravedlnosti navrhlo půlroční trest vězení.

Po interní revizi Flynnova případu se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo další stíhání zastavit. Zdůvodnilo to tím, že FBI vedl s Flynnem v lednu 2017 sporný rozhovor bez jakéhokoli oprávněného vyšetřovacího důvodu. Flynn rozhovor s vyšetřovateli považuje za léčku s cílem přinutit ho k takovým tvrzením, která by později mohla být označena za lživá. Flynna vyšetřovatelé tehdy navštívili přímo v Bílém domě.

Flynn, který Trumpovi krátce radil v otázkách národní bezpečnosti, se v roce 2017 vyšetřovatelům přiznal, že jim podával lživé informace o svých kontaktech s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem.

Soudce Emmet Sullivan, který má Flynnův případ na starosti, chce o žádosti prokuratury o zastavení kauzy a stažení obvinění rozhodnout až po důkladném zvážení. List The New York Times označil Sullivanovo váhání za otevřená vrátka pro kritiky, kteří tvrdí, že rozhodnutí ministerstva spravedlnosti a prokuratury bylo politicky motivované ve Flynnův prospěch. Flynna se dlouhodobě zastával Trump, který volal po osvobození někdejšího poradce.

Sullivan pověřil bývalého federální soudce Johna Gleesona, aby připravil argumenty proti vládnímu rozhodnutí případ zastavit. Gleeson má rovněž posoudit, zda se Flynn mohl dopustit křivé přísahy, když se letos v lednu snažil stáhnout své dřívější doznání.

Flynnův případ vzešel z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval úlohu Ruska v amerických prezidentských volbách v roce 2016. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou. Trump považoval Muellerovo vyšetřování za hon na čarodějnice.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...