8. března 2017 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův imigrační příkaz může vést k zadržování dětí, kritizoval vysoký komisař OSN

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz  k odchodu USA z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz k odchodu USA z... | foto: Reuters

ŽENEVA Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn ve středu kritizoval imigrační politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj může vést k hromadnému zadržování lidí, včetně dětí. Kolektivní vyhošťování by mohlo být i porušením mezinárodního práva.

Ve výročním projevu k Radě OSN pro lidská práva v Ženevě Husajn také ostře odsoudil údajné Trumpovy pokusy „zastrašovat novináře a soudce a mařit jejich práci“.

Husajn podle agentury Reuters kritizoval rostoucí diskriminaci, antisemitismus a násilí vůči etnickým a náboženským menšinám v USA. „Očerňování celých skupin, například Mexičanů a muslimů, a nepravdivá tvrzení, že imigranti páchají více zločinů než američtí občané, jsou škodlivá a podněcují xenofobní jednání,“ řekl Husajn. Spojené státy podle něj potřebují v boji s těmito jevy silnější vedení.

Trump ve svém pondělním protiimigračním dekretu dočasně pozastavil vstup do USA obyvatelům šesti převážně muslimských států, s výjimkou držitelů víz. Trumpův výnos nahradil původní dekret, který v únoru zablokovaly americké soudy.

Donald Trump při projevu - ilustrační foto.
Carryn Owensová byla dojatá, když jí ve stoje tleskal celý Kongres Spojených...

Husajn soudí, že kvůli novému výnosu se zvýší počet migrantů, kterým bezprostředně hrozí riziko deportace, a to bez ohledu na to, kolik let už v USA žijí a bez ohledu na jejich rodinné kořeny. Urychlení deportací by podle něj mohlo vést ke kolektivnímu vyhošťování a odmítání běženců, což by v případě, že se jim nedostane řádné azylové procedury a individuálního posouzení bylo porušením mezinárodního práva. Husajn tak podle Reuters odkazoval na úmluvu OSN o uprchlících, která zakazuje vracení lidí prchajících před válkou, násilím nebo perzekucí.

Zvlášť ohrožené jsou podle Husajna děti, „kterým hrozí zadržování nebo jejichž rodiny mohou být rozděleny“.

ČTK
  • 8Diskuse

Najdete na Lidovky.cz