„Po dlouhém přemýšlení jsem dospěl k názoru, že podmínky letošního roku neumožňují, abych byl jako kandidát na prezidenta úspěšný, a proto kandidátem nebudu,“ uvedl 40letý konzervativec Amash na Twitteru.
After much reflection, I’ve concluded that circumstances don’t lend themselves to my success as a candidate for president this year, and therefore I will not be a candidate.
— Justin Amash (@justinamash) May 16, 2020
Původně republikánský a nyní nezávislý kongresman v dubnu oznámil, že by se chtěl v listopadových volbách ucházet o prezidentskou funkci jako kandidát Libertariánské strany. Voličům tím chtěl nabídnout „alternativu“ k uchazečům ze dvou velkých stran. Za republikány hodlá křeslo obhajovat prezident Donald Trump, posledním uchazečem o demokratickou nominaci je bývalý americký viceprezident Joe Biden.
Agentura AP upozornila, že by Amashovi šance na vítězství ve volbách byly mizivé. Takzvaní kandidáti třetí strany ale přesto mohou výrazně ovlivnit výsledek voleb.
Trumpův impeachment v záři reflektorů? Výpovědi nebudou probíhat v ‚sovětském stylu‘, objeví se v televizi |
Podle analytiků měl v roce 2000 známý ochránce spotřebitelů a kandidát Strany zelených Ralph Nader podíl na těsné porážce demokrata Alberta Gora v klání s Georgem W. Bushem. Prohru demokratické kandidátky Hillary Clintonové v roce 2016 mnozí přičítali mimo jiné Jill Steinové, která se o hlasy voličů rovněž ucházela jako kandidátka Strany zelených.
V roce 2016 kandidát Libertariánské strany Gary Johnson získal 4,5 milionu hlasů, tedy asi tři procenta.