23. ledna 2017 22:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nebudeme lhát, ale interpretovat fakta odlišně, řekl Trumpův mluvčí Spicer

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Trumpův mluvčí Sean Spicer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpův mluvčí Sean Spicer. | foto: Reuters

WASHINGTON Snahou Bílého domu je novinářům nikdy nelhat, někdy budeme ale fakta interpretovat odlišně. Na své první tiskové konferenci to v pondělí ve Washingtonu prohlásil mluvčí prezidenta USA Donalda Trumpa Sean Spicer. Reagoval tak na spory o počet účastníků páteční prezidentské inaugurace, v nichž média obvinila Trumpův štáb ze lži.

Spicer o víkendu novinářům řekl, že účast veřejnosti na inauguraci byla vůbec nejvyšší jak na místě, tak u televizních obrazovek. Ze srovnávacích fotografií, které přinesly téměř všechny velké sdělovací prostředky, bylo ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem více lidí. V pondělí Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová označila Spicerovy výroky, podle médií lživé, za „alternativní fakta“.

Spicer v pondělí svůj kontroverzní výrok obhajoval. Odvolával se přitom na televizní sledovanost a na on-line přenosy na internetu. „Chceme mít s médii zdravé vztahy a udržovat s nimi otevřený dialog. Naším cílem je nikdy novinářům nelhat, fakta ale budeme někdy interpretovat odlišně,“ řekl Spicer.

Mluvčí oznámil, že tiskové konference Bílého domu chce nová vláda otevřít „různým skupinám novinářů v zemi“. Stane se tak prostřednictvím videokomunikační služby Skype, pro kterou budou v sále vyhrazena čtyři místa. Možnost klást otázky tak podle Spicera dostanou i média, která si zpravodaje v metropoli USA nemohou dovolit.

Štáb Bílého domu v nedávné minulosti varoval, že chce mít seznam účastníků pravidelných tiskových konferencí pod kontrolou. Prohlášení přišlo krátce poté, co se zpravodaj televize CNN na první Trumpově tiskovce po zvolení dostal s prezidentem do střetu kvůli materiálům údajně shromažďovaným v Moskvě, které mají prezidenta kompromitovat.

ČTK
  • 31Diskuse

Najdete na Lidovky.cz