28. února 2017 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův mluvčí měl kontrolovat mobily kvůli úniku informací. Prezident o tom nevěděl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Trumpův mluvčí Sean Spicer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpův mluvčí Sean Spicer. | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident Donald Trump posvětil rozhodnutí svého mluvčího Seana Spicera zkontrolovat mobily personálu kvůli možným únikům informací. V úterý to uvedla televize CNN s odvoláním na několik informovaných zdrojů. Spicer zprávu nepopřel, řekl ale, že Trump s rozhodnutím nemá nic společného.

Mluvčí se podle CNN rozhodl prověřit kontakty svých spolupracovníků s novináři, aby zjistil, zda informace neunikly prostřednictvím textových zpráv nebo s pomocí šifrovacích nástrojů. Rozhodnutí je podle televize signálem celému Bílému domu, že Trump je úniky informací rozhořčen.

Trump podle CNN rovněž dal souhlas s pátečním Spicerovým rozhodnutím zamezit vstup na tiskovou konferenci zpravodajům několika významných amerických médií. I v tomto případě ale Spicer podíl prezidenta na tomto kroku popřel.

„Nic neposvětil a ani nevěděl, co dělám. Není to přesné,“ řekl mluvčí americké televizi. „Nevěřím ani, že o tiskové konferenci věděl. V žádném případě jsem o ní s ním ani s kýmkoli jiným z Bílého domu nediskutoval,“ dodal.

Server Politico o víkendu napsal, že Spicer dokonce vyzval spolupracovníky, aby shromáždili své mobily na stole pro následnou kontrolu. Podobnou informaci dnes přinesla i agentura AP. Spicer si podle ní vyžádal soukromé i služební aparáty, aby mohl komunikaci svých spolupracovníků zkontrolovat. Řekl jim, že využívání šifrovacích aplikací zakazuje zákon. Požádal personál tiskového oddělení, aby informace o kontrole telefonů nepronikla do médií. Podle AP se tak stalo bezprostředně poté.

ČTK
  • 12Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj