26. ledna 2017 12:54, aktualizováno  15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův návrh bezpečných zón v Sýrii zajímá Moskvu i Ankaru. Chtějí znát přesný plán

Civilisté ve východním Aleppu si nabírají vodu z kontejnerů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Civilisté ve východním Aleppu si nabírají vodu z kontejnerů. | foto: Reuters

MOSKVA/ANKARA Moskva má v plánu důkladně zvážit plán Spojených států na vytvoření bezpečných zón pro civilisty v Sýrii a okolních zemích. Nový americký prezident Donald Trump chce údajně ještě tento týden podepsat exekutivní příkaz, který ministrům obrany a zahraničí ukládá vypracovat plán pro tyto zóny.

Podle mluvčího Kremlu je důležité „zvážit všechny možné důsledky“ tohoto opatření, uvedla agentura AP. Jak Dmitrij Peskov uvedl, Spojené státy s Ruskem na toto téma nevedly zatím žádné konzultace. Zdůraznil, že je hlavně „důležité nezhoršit situaci uprchlíků.“

Podle Peskova zatím nebyl mezi Kremlem a Bílým domem navázán přímý kontakt. Běžné diplomatické styky ale podle něj fungují normálně. „Naše ambasáda ve Washingtonu je v provozu, udržujeme stálé styky s našimi protějšky na ministerstvu zahraničí,“ řekl Peskov podle agentury Reuters.

Bezpečné zóny navrhoval Trump i jeho demokratická protikandidátka na prezidenta Hillary Clintonová již během předvolební kampaně. Obamova administrativa se do tohoto kroku nechtěla pouštět ze strachu, že by to USA zatáhlo do přímého konfliktu se syrským prezidentem Bašárem Asadem a Ruskem, které syrskou armádu významně podporuje od září 2015.

Trump ve svém inauguračním procesu slíbil vymýtit ze světa islámský terorismus a opakovaně vyhlásil, že chce výrazně přitvrdit v syrském angažmá oproti svému předchůdci Baracku Obamovi. Detaily svého plánu ale zatím nezveřejnil.

Americký plán na zřízení bezpečných zón komentovala i Ankara. Podle mluvčího tamní diplomacie Turecko podobný nápad vždy podporovalo, ale nejdříve potřebuje americké plány znát, pak je teprve bude komentovat.

Podobný názor zastává i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Jak uvedla, na komentáře je ještě příliš brzy. EU podle ní veškeré plány zváží, jakmile budou oficiálně představeny. Nynější osmadvacítka by ráda viděla politické řešení a politický přechod v Sýrii, který umožní „každému jednotlivému Syřanovi“, aby se vrátil do země, dodala.

Katar, který je stejně jako Turecko stoupencem umírněných povstalců bojujících proti režimu prezidenta Asada, Trumpův plán uvítal. Země „zdůrazňuje potřebu poskytnout bezpečné útočiště lidem v Sýrii a vytvořit bezletové zóny, které by vedly k zajištění bezpečnosti civilistů“, uvedl zástupce katarského ministerstva zahraničí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz