Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpův poradce obvinil soud, který kritizoval protiimigrační dekret, z uzurpování moci

Poradce amerického prezidenta Stephen Miller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce amerického prezidenta Stephen Miller. | foto: Reuters

WASHINGTON Poradce Bílého domu a spolutvůrce sporného protiimigračního dekretu Stephen Miller obvinil odvolací soud v San Francisku z „právního uzurpování moci“. V pořadu televize Fox News se důrazně ohradil proti soudnímu rozhodnutí, které platnost nařízení Donalda Trumpa zablokovalo.

„Prezidentské pravomoci jsou v tomto případě mimo veškerou pochybnost,“ řekl Miller, který podle amerických médií spolu s hlavním Trumpovým politickým poradcem Stevem Bannonem kontroverzní dekret sepsal. „Justice v této zemi nevládne,“ upozornil Miller.

Miller potvrdil, že Bílý dům zvažuje vypracování nového exekutivního příkazu jako alternativy nařízení zablokovaného soudem. Varianty jsou nyní podle něj tři: nový dekret, odvolání k nejvyššímu soudu nebo nové projednání před nižším soudem. „Náš imigrační systém by neměly zneužívat osoby, které nemilují naši zemi ani její ústavu,“ konstatoval Trumpův poradce.

Prezident má podle něj právo zamezit vstup do země cizincům, kteří představují riziko. „Prezident učiní vše, co je zapotřebí, aby země byla bezpečná,“ řekl Miller. „Soustředíme se na bezpečnost veřejnosti a ochranu životů, omlouvat se nebudeme,“ dodal.

Miller se odmítl vyjádřit ke kauze Trumpova poradce pro otázky národní bezpečnosti Michaela Flynna, jehož FBI vyšetřuje kvůli stykům s ruským velvyslanectvím, které udržoval ještě před prezidentskou volbou. Miller prý nemá pověření o záležitosti hovořit. Je to „citlivá otázka,“ o níž může mluvit spíš Trump, viceprezident Mike Pence nebo personální šéf Bílého domu Reince Priebus, řekl Miller.

Poradce amerického prezidenta Stephen Miller
Poradce amerického prezidenta Stephen Miller

Sám Trump v neděli své rozhodnutí obhajoval na sociální síti twitter. Napsal, že 72 procent uprchlíků, kteří se do USA dostali během týdne, kdy byl jeho dekret zablokován, přišlo právě ze zemí, jichž se rozhodnutí týkalo. Poradce Millera za jeho prohlášení pro Fox News Trump pochválil.

Nařízení, které pozastavuje platnost přistěhovaleckých programů a znemožňuje občanům sedmi muslimských zemí vstup na americké území, zablokoval soud v Seattlu ve státě Washington a odvolání ministerstva spravedlnosti USA zamítl soud v San Francisku. Dekret se týká Iráku, Íránu, Sýrie, Somálska, Jemenu, Libye a Súdánu.

Ministr spravedlnosti státu Washington Bob Ferguson v neděli prohlásil, že přinutí vládní činitele, aby soud informovali o skutečných motivech prezidentova exekutivního příkazu, pokud se kauza do Seattlu vrátí. Ferguson prý využije všech prostředků, aby do věci vnesl jasno.

Soud odmítl představu, že politici nepodléhají kontrole

Verdikt soudu je vůči Trumpově administrativě značně kritický. Napsal to portál Politico. „Vláda neprokázala, že exekutivní nařízení poskytuje to, co proces vyžaduje, a to upozornění a slyšení předtím, než je danému člověku zakázáno cestovat. Vláda ani neprohlásila, že exekutivní příkaz takový proces poskytuje,“ uvádí verdikt.
Podle portálu Politico se zdá, že soudce popudila také síla některých právních argumentů administrativy, jako například tvrzení, že Trumpovy dekrety by neměly soudy zkoumat.

„Vláda zaujala postoj, že prezidentova rozhodnutí o imigrační politice, obzvláště když jsou motivovaná bezpečností státu, nemají být předmětem zkoumání, i když jsou dané kroky v možném rozporu s ústavními právy,“ uvedl ve vysvětlení soud. Poznamenal také, že neexistuje žádný precedens, který by tvrzení o nemožnosti prověřovat dekrety podpořil, a že navíc by takový přístup odporoval základům americké konstituční demokracie.

„Nejvyšší soud opakovaně a otevřeně odmítl představu, že politici nepodléhají kontrole, pokud jde o otázky migrace, nebo se jich netýká ústava, když v tomto kontextu rozhodují,“ dodali soudci odvolacího soudu.

Jednomyslné rozhodnutí odvolacího soudu Politico hodnotí jako nečekané, neboť během slyšení se zdálo, že soudce Richard Clifton jmenovaný exprezidentem Georgem Bushem mladším je Trumpovi nakloněný. Ostatní dva soudce, kteří o platnosti dekretu rozhodovali, uvedli do úřadu demokratičtí prezidenti James Carter a Barack Obama.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...