11. prosince 2015 22:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trumpovy urážky muslimů nijak jeho roli favorita neohrozily, podporu má stále

Na utkání sester Williamsových dorazil i republikánský prezidentský kandidát... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na utkání sester Williamsových dorazil i republikánský prezidentský kandidát... | foto: Reuters

NEW YORK Výrok republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že by bylo vhodné uzavřít Spojené státy pro muslimy, nijak neovlivnil jeho vedoucí pozici mezi dalšími stranickými uchazeči o křeslo v Bílém domě. Vyplývá to z průzkumu Reuters/Ipsos, který je prvním po sporných výrocích.

Trump má podle aktuální sondáže podporu 35 procent oslovených republikánských voličů, což je stejná úroveň, jaké se těšil před pondělními kontroverzními výroky. Nadále také zůstává s výrazným náskokem v čele všech republikánských kandidátů. Na druhém místě je bývalý neurochirurg Ben Carson s 12 procenty, za kterým se ztrátou dvou procentních bodů následují senátor Ted Cruz z Texasu a někdejší floridský guvernér Jeb Bush.

Většina oslovených republikánských voličů uvedla, že je Trumpovy výroky nepohoršují, neboť říká, co si ostatní lidé myslí, zároveň se ale obává, že podobné komentáře mohou jeho šanci na prezidentské křeslo ohrozit. Jako urážlivá vnímá Trumpova slova 29 procent oslovených republikánských voličů, naopak 64 procent má opačný názor. Z řad demokratů pobouřil Trump 72 procent voličů.

Trump v pondělí v reakci na masakr v kalifornském San Bernardinu, kde před týdnem pár inspirovaný radikálním islámem postřílel 14 lidí, vyzval při setkání s voliči k zákazu vpouštění všech muslimů včetně turistů na území USA. Mnozí američtí politici i osobnosti tento názor odsoudili.

ČTK

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?