24. července 2012 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bude stranit islamistům? Egyptský prezident vybral premiéra

EGyptský prezident Mursí s premiérem Kandilem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EGyptský prezident Mursí s premiérem Kandilem | foto: ČTK

KÁHIRA Nový egyptský prezident Muhammad Mursí jmenoval premiérem dosavadního ministra zavlažování Híšáma Kandila a pověřil jej sestavením vlády. Egypt dostal nového premiéra měsíc po nástupu Mursího do úřadu, což svědčí o problémech, které egyptský prezident má se sestavováním administrativy.

Kandil, který podle agentury Reuters v zahraničí není příliš znám, v minulosti působil jako vysoce postavený úředník na ministerstvu vodních zdrojů a zavlažování. Do jeho čela byl jmenován loni v červenci v rámci snah konsolidovat situaci v Egyptě po loňském svržení prezidenta Husního Mubaraka.

Nový egyptský premiér má doktorát ze Severokarolínské univerzity v USA, kde v letech 1988 až 1993 studoval. Je mu zřejmě nejvýše 50 let, agentury se však v otázce jeho věku zatím neshodují. Ve funkci ministerského předsedy má nahradit odcházejícího premiéra, 78letého Kamála Ganzúrího, kterého loni do funkce jmenovala tehdy vládnoucí armáda.

ČTĚTE TAKÉ:

Mursí, který se koncem června stal prvním svobodně zvoleným prezidentem země, slíbil, že nový premiér bude nezávislou osobou stojící mimo Mursího domovské hnutí Muslimské bratrstvo. Kandil podle prezidentova mluvčího nebyl před ani po svržení Mubaraka členem žádné strany. Jeho vousy ale podle agentury Reuters vyvolaly spekulace, že straní islamistům, ačkoli on sám vazby na ně popřel.

Podle AP není jasné, jak rozsáhlými pravomocemi bude nový premiér disponovat. Egyptská armáda si i po oficiálním předání moci do rukou zvoleného prezidenta stále udržuje zásadní vliv nad politikou v zemi.

Otázkou je i to, zda se Mursímu a Kandilovi podaří jmenovat šéfy klíčových ministerstev zahraničí, rozpočtu a bezpečnostních sil, kde proti islamistickému prezidentovi panuje tuhý odpor.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!