24. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tsipras věří, že znovu vyhraje volby. Šanci mají ale i odpadlíci Syrizy

Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | foto: Reuters

ATÉNY/PRAHA Zamíří-li Řekové na podzim k předčasným volbám, což bude jasno již v pondělí, o jejich hlas bude stát i nová strana Lidová jednota. V pátek ji vytvořilo 25 poslanců, kteří se odtrhli od vládní Syrizy. Budou hrozbou pro Tsiprase?

Po krizi, dramatu či bezmála tragédii si pro popis současného dění v helénské zemi lze opět vypůjčit slovo řeckého původu. Paradoxní. Právě tak na některé může působit čtvrteční odstoupení řeckého premiéra Alexise Tsiprase.

Jednačtyřicetiletý politik totiž rezignoval i proto, aby v příštích předčasných volbách upevnil svou mocenskou pozici. Věří, že vyhraje. A to přesto, že za sedm měsíců v čele země nesplnil ve výsledku žádný z předvolebních slibů radikálně levicového hnutí Syriza, jemuž předsedá. Spíše naopak.

Začátkem července se Tsipras – výměnou za nutnou finanční pomoc své zadlužené vlasti – v Bruselu zavázal k dalším tvrdým úsporným opatřením. Přízeň voličů však překvapivě neztratil, zato někteří straničtí kolegové se k němu obrátili zády. V pátek sváry v Syrize vyvrcholily. Pětadvacet poslanců vládní partaj opustilo a založilo novou stranu Lidová jednota (Laiki Enotita).

„Staneme se hlavní a rozhodující politickou silou,“ citoval list Kathimerini zakladatele strany a nedávno odstoupivšího ministra energetiky Panajotise Lafazanise. Strana se podle vystudovaného matematika z aténské univerzity „pokusí obsáhnout ducha a podstatu tužeb dvaašedesáti procent Řeků“, kteří zkraje léta hlasovali v referendu proti dalším škrtům. „Ne, které zaznělo v referendu, nebude ‚sirotkem‘ v těchto volbách,“ slíbil Lafazanis, jenž odmítá „diktát Bruselu“ a volá po vystoupení země z eurozóny. Přechod Řecka od společné evropské měny k původní drachmě pak slibuje provést „citlivě a uváženě“.

Grafika ukazuje jak jsou momentálně rozloženy síly v řeckém parlamentu.

Grafika ukazuje jak jsou momentálně rozloženy síly v řeckém parlamentu.

Je ale otázka, jak moc a zda vůbec může nová strana uškodit vládní partaji. Krizí unavené voliče bude lákat na podobná hesla, díky nimž Syriza před zatím posledním – lednovým – hlasováním získala převahu.

Volby již 20. září

Nové hnutí navíc bude oproštěno od tíže závazků mezinárodním věřitelům, díky kterým se Řecko v platební neschopnosti dostalo ke třetímu balíku záchranné pomoci. Tentokrát ve výši až 86 miliard eur do tří let. Na druhou stranu Lidová jednota se nemůže opřít o některé výrazné osobnosti Syrizy, které se v poslední době kriticky pustili do odstupujícího premiéra. Kupříkladu bývalý ministr financí Janis Varufakis nebo předsedkyně parlamentu Zoe Konstantopulová se k novému hnutí nepřidali.

Zatím však ani není zcela jisté, zda Řekové na podzim zamíří k urnám. Padne-li totiž vláda do roka od svého vzniku, řecká ústava nařizuje pověřit sestavením nového kabinetu dvě nejsilnější opoziční strany.

Mandát k sestavení nové vlády tak v pátek ráno dostal Evangelos Meimarakis, šéf konzervativní Nové demokracie. Když do tří dnů neuspěje, šanci zřejmě dostane Lafazanis s Lidovou jednotou. Strana o 25 členech se totiž hned po vzniku stala třetí nejsilnější politickou silou v třísethlavém parlamentu. A to na úkor extrémně pravicového Zlatého úsvitu se sedmnácti poslanci.

Jen málokdo ale věří, že opozičním stranám se v příštích několika dnech podaří vládu sestavit. Ostatně Tsipras prohlásil, že Syriza do žádné koalice nevstoupí. Když ne, volby budou do měsíce. Nejčastěji se hovoří o neděli 20 .září.

Lídři věří, investoři se bojí

Řecký premiér rezignoval v den, kdy Atény dostaly první třináctimiliardovou injekci od věřitelů. Ty by tak zpráva, že se Řecko opět žene do voleb, a tedy možné chaotické situace, teoreticky mohla mírně znervóznit. Vždyť od infarktového vyjednávání s nevyzpytatelnými řeckými politiky uplynul sotva měsíc a půl.

Nicméně evropští představitelé považují rezignaci řeckého premiéra vesměs za krok k upevnění podpory pro záchranný program. Doufají, že se zbaví stranických kverulantů. Naopak investoři znervózněli. Obávají se, že předčasné volby povedou k průtahům při zavádění nutných reforem.

Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky