Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tunel se změnil ve smrtící past. Dav na Loveparade ušlapal 19 lidí

Svět

  18:09aktualizováno  21:05
DUISBURG - Devatenáct mrtvých a asi 342 zranění, to je bilance nečekané tragédie, která předčasně ukončila sobotní technoparty Loveparade v německém Duisburgu. V davu fanoušků technohudby čekajících na vstup vypukla panika a oběti byly v nastalém zmatku ušlapány.

Loveparade 2010 v německém Duisburgu. Místo tragédie, kde vypukla panika. foto: ČTK

Loveparade, které se podle policie účastnilo 1,4 milionu lidí, ještě nějakou dobu po tragédii pokračovala. Policie tak chtěla zabránit další možné panice. Na místo ovšem už nevpouštěla nové účastníky. Místo postupně opouští další skupiny účastníků a podle DPA už byla akce uzavřena.

Zatím nejsou informace o tom, že by mezi oběťmi byli také Češi. "Prozatím nemáme žádnou zprávu o tom, že by mezi oběťmi byli Češi," řekl ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Jiří Beneš.Dosavadní zprávy hovořily o deseti mrtvých, podle posledních údajů policie je ale obětí nejméně 15. Konečný počet obětí se může zvýšit, neboť deset lidí se záchranáři pokoušeli resuscitovat. Mezi mrtvými je devět žen a šest mužů.

Zakladatel technoparty ostře kritizuje pořadatele
"Taková katastrofa, kdy se pokojné oslavy mladých lidí z mnoha zemí změní ve smrt, utrpení a bolest, je strašná," řekl podle DPA německý prezident Christian Wulff. Soustrast pozůstalým vyjádřili i jiní politici.

Loveparade 2010 v německém Duisburgu. Místo tragédie, kde vypukla panika.

Zakladatel legendární technoparty Dr.Motte podle televize WDR ostře kritizoval pořadatele akce. "Je to skandál umožnit jediný přístup na prostranství ...(Pořadatelé) chtěli jen vydělat a neprojevili nejmenší pocit odpovědnosti za lidi," prohlásil a vyjádřil pozůstalým soustrast.

"Křičel jsem, lidé se dusili. Viděl jsem mrtvé"

Na rozdíl od minulých let se letos Loveparade konala na oploceném místě na okraji města, mezi hlavním nádražím a uzavřenou městskou dálnicí. Podle německých médií se úzký přístupový tunel stal trychtýřem, v němž se srazily dva proudy návštěvníků. Jedni se chtěli co nejrychleji dostat na technoparty a druzí naopak směřovali ven. V prostoru vypukla panika.

Loveparade

Technoparty vznikla v roce 1989 v Berlíně, po několika letech se silně rozrostla a počtem účastníků se stala obtížně zvladatelná. Když ji Berlín v roce 2007 ze svých ulic nepřímo vypudil, ujala se akce města v Porúří s tím, že se v pořadatelství budou střídat. Po Essenu a Dortmundu byla v roce 2009 na řadě Bochum, kvůli stavebním úpravám ve městě se však akce nakonec nekonala.


"Nic se ale nestalo. To bylo asi tři čtvrtě hodiny před tím neštěstím. V té době již ovšem lidé byli uvězněni v řadách těl," řekl podle DPA jednadvacetiletý Fabio.

"Neměl jsem možnost úniku, lidé stáli proti mně jako zeď. Měl jsem strach, že umřu," popsal své pocity podle serveru bild.de osmnáctiletý fanoušek technohudby Marius.

"Nikdy jsem nezažil něco takového. Viděl jsem pětadvacet lidí ležet na hromadě. Křičel jsem, lidé se dusili. Viděl jsem mrtvé - seděl tam kluk, celý bledý. Chtěl jsem mu podat vodu, ale saniťák mi řekl, že už to nemá cenu, že je mrtvý," cituje deník Welt na svém webu jednadvacetiletého Kevina Krausgartnera.

Policie po neštěstí uzavřela nádraží, provoz vlaků byl však již obnoven a fanoušci opouštěli město. Policie také zřídila pro příbuzné účastníků party horkou linku. Podle reportéra zpravodajské televize n-tv účastníci party na samotném prostranství o neštěstí nejprve ani nevěděli. Pořádek na party zajišťovalo na 1400 policistů.

Loveparade 2010 v německém Duisburgu. Místo tragédie, kde vypukla panika.

Skromnější ročník
Letošní světoznámá technoparty měla být skromnější než předchozí ročníky, ale organizátoři i tak očekávali víc než milion návštěvníků. Na duisburském nákladovém nádraží se mělo představit 15 pojízdných pódií, takzvaných "floats". Při poslední Loveparade v roce 2008 v Dortmundu ještě techno dunělo z 40 vozů.Motto akce zní The Art Of Love (Umění milovat), stejně se jmenuje i její oficiální hymna , kterou složil Anthony Rother. Loveparade, která se dříve každoročně konala v Berlíně, je letos zároveň jednou z hlavních a největších událostí v Porúří. Příští rok se party uskuteční v dalším porúrském městě Gelsenkirchenu.


Zvětšit mapu

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat