27. října 2019 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porušení klidu zbraní v Sýrii. Turecké bojovníky na obhlídce údajně zasáhly kurdské rakety, jeden voják zemřel

Lidé pomáhají zraněnému muži ve městě Tal Abyad v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé pomáhají zraněnému muži ve městě Tal Abyad v Sýrii. | foto: Reuters

DAMAŠEK Kurdští bojovníci zabili jednoho tureckého vojáka a dalších pět zranili u města Rás al-Ajn na turecko-syrských hranicích. S odkazem na tureckou armádu o tom informují světové tiskové agentury.

Syrská agentura SANA rovněž napsala, že poblíž města se Turci střetli také se syrskou armádou. V oblasti by přitom stále měl panovat klid zbraní, který Turci oznámili minulý týden po rozhovorech s USA a prodloužili do příštího úterý po dohodě s Ruskem.

Podle Ankary byli turečtí vojáci na obhlídce, když je zasáhly rakety a střely z minometu. Vojáci následně proti kurdským ozbrojencům zasáhli v sebeobraně, uvedlo turecké ministerstvo obrany.

Oblast kolem města Rás al-Ajn spadá do třicetikilometrového pásma podél turecko-syrské hranice, odkud se mají Kurdové podle tureckého požadavku stáhnout. Ankara chce v oblasti vytvořit bezpečnou zónu, kam by se přemístila část z 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní nacházejí na tureckém území.

Turečtí a syrští vojáci na střeše budovy v městě Ras al Ayn.
Americký konvoj se zastavil poblíž města Tel Tamr v severní Sýrii.

Navzdory příměří pokračují na severu Sýrie ojedinělé potyčky, z nichž se vzájemně obviňují obě strany. Turecko, které zahájilo ofenzívu 9. října, označuje kurdské oddíly YPG za teroristické. YPG přitom pomáhaly Spojeným státům v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. V souvislosti s tureckou ofenzívou čelily USA kritice, že tuto operaci umožnily, když před jejím zahájením oznámily odsun svých vojáků ze severu Sýrie. Donald Trump na vojenský vpád do Sýrie reagoval vyhlášením protitureckých sankcí, které ovšem po několika dnech odvolal.

Po klidů zbraní domluveném Turky a Američany vyjednala Ankara v úterý v Soči s Moskvkou prodloužení původního příměří o dalších 150 hodin. Tato lhůta vyprší příští úterý odpoledne. Po tomto datu mají na klid zbraní dohlížet společné rusko-turecké hlídky. Turecko již dříve pohrozilo, že pokud Kurdové do té doby oblast nevyklidí, zahájí proti nim znovu ofenzivu. Rusko varovalo Kurdy, že jim v takovém případě neposkytne ochranu.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!