29. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko rozjelo procesy kvůli puči. S policisty i spisovatelkou Erdoganovou

Obviněná spisovatelka Asli Erdoganová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obviněná spisovatelka Asli Erdoganová. | foto: Reuters

ISTANBUL/PRAHA Před dvěma lety tu soudci spjatí s duchovním Fethullahem Gülenem vynášeli verdikty v kauze Ergenekon, tedy v pokusu o puč s cílem svrhnout tureckou vládu. V úterý se v budově istanbulského vězení ve čtvrti Silivri ocitli na lavici obžalovaných lidé souzení mimo jiné právě kvůli tomu, že se hlásili ke Güllenově hnutí.

Turecké úřady zahájily za přísných bezpečnostních opatření vůbec první soudní proces v Istanbulu s lidmi obviněnými kvůli nezdařenému puči z 15. července. Před soudem, který se nachází uvnitř vězeňského komplexu, v úterý stanulo 29 policistů, z nichž 25 bylo podle listu Hürriyet uvězněno za to, že odmítli plnit rozkazy a nebránili prezidentský palác v Istanbulu. Jsou mezi nimi i piloti vrtulníků, kteří odmítli přivážet k paláci členy speciálních jednotek.

Někteří z nich jsou obviněni i z toho, že přesvědčovali své kolegy i civilisty, aby se nepřipojili k mobilizaci proti puči a také z členství v teroristické organizaci. Jednadvaceti obviněným hrozí doživotní tresty vězení, zbylým osmi tresty od osmi do patnácti let za mřížemi. Další procesy se už v minulých dnech rozeběhly iv menších městech.

Předsedající soudce Fikret Demir v úterý řekl, že během prvních dvou dní procesu vyslechne svědectví obžalovaných, třetí den svědky a závěrečné slyšení plánuje na 30. prosince.

Spisovatelka na samotce

O den dříve pak istanbulský soud zahájí jiný ostře sledovaný proces, který vyvolal vlnu solidarity po celé Evropě. Souzena má být totiž známá spisovatelka Asli Erdoganová. Devětačtyřicetiletá autorka, kterou policie viní z účasti v teroristické skupině, byla zatčena 16. srpna. Erdoganová není nijak příbuzná s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, jde pouze o shodu jmen. Jejím proviněním bylo to, že psala do prokurdského listu, který byl posléze zakázán. Nyní je obviněna z členství v Kurdské straně pracujících (PKK), která figuruje na tureckém i evropském seznamu teroristických skupin.

Spisovatelka je podle francouzského rádia RFI držena na samotce bez přístupu k lékům a její zdraví je vážně ohroženo. „Potřebujeme podporu a solidaritu,“ napsala autorka, která se stala jedním ze symbolů režimních represí, v dopise z vězení.

Její přátelé a sympatizanti proto před koncem roku rozjeli kampaň. „Spočívá v posílání pohledů Asli Erdoganové a Necmiye Alpayové (lingvistka a překladatelka – pozn. red.),“ vysvětlil turecký spisovatel Hakan Günday. Kampaň má sloužit k tomu, aby se obě ženy necítily ve vězení tak osamocené a aby věděly o podpoře z celého světa.

Po červencovém puči, při němž zahynulo na 240 lidí, už turecké úřady uvěznily 40 tisíc vojáků, policistů, úředníků i byznysmenů. Více než 100 tisíc lidí přišlo o práci. V únoru má ve městě Mugla začít proces se 47 lidmi podezřelými z pokusu zavraždit Erdogana v letovisku Marmaris. Pokud vláda Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prosadí změnu ústavy, chce Erdogan vypsat referendum o obnovení trestu smrti.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!