21. března 2017 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turci zatkli muže napojené na berlínský útok. Jeden chtěl v EU útočit, tvrdí noviny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. | foto: Reuters

ISTANBUL/PRAHA Na istanbulském Atatürkově letišti zadrželi policisté trojici německých občanů. Podezřívají je z napojení na Tunisana Anise Amriho, který je považován za pachatele prosincového kamionového útoku na vánoční trh v Berlíně.

Všichni tři zadržení Muhammad Ali K., Yusuf D. a Bilal Yosef M. jsou německé národnosti, ale pocházejí z Libanonu, informovala turecká agentura Anadolu. Trojici mužů si turecké úřady vytipovaly už minulý týden.

Podezřívají je, že byli napojení na odmítnutého žadatele o azyl Anise Amriho. Ten podle závěrů vyšetřování řídil kamion, který najel do davu lidí na vánočním trhu v Berlíně.

Jak přesně zadržení mužů souvisí s Amrim, turecká média nespecifikují. Informují ale o tom, že měli z Istanbulu namířeno do jedné ze zemí Evropské unie. Jeden z mužů podle tureckých zdrojů vstoupil do země ilegálně a měl údajně čekat na příležitost vrátit se do Evropy se záměrem provést teroristický útok, uvedl turecký list Daily Sabah.

Tři Němci nejsou prvními, koho kvůli spojení s předvánočním útokem turecké úřady zadržely. Podle agentury Anadolu na začátku března zatkli kvůli napojení na Amriho německého občana jordánského původu v západotureckém pobřežním městě Izmiru.

Anis Amri
Italská policie zastřelila Amriho

Při berlínském útoku před loňskými Vánoci zemřelo celkem 12 lidí, včetně jedné Češky, a dalších 56 bylo zraněno poté, co do davu najel kamion. K teroristickému činu se přihlásila organizace Islámský stát (IS). Podezřelého ze spáchání činu Tunisana Anise Amriho zastřelila italská policie o několik dní později při přestřelce v Miláně. V hledáčku německých úřadů byl jako neúspěšný žadatel o azyl už několik měsíců před tím.

Ve svém boji proti IS zadrželo Turecko podle Daily Sabah přes 5 tisíc lidí podezřelých z napojení na teroristickou organizaci. Zároveň deportovalo přes 3 tisíce džihádistů původem z 95 různých zemí a zamítlo vstup do země téměř 40 tisícům lidí. Podle tureckého ministerstva spravedlnosti zůstává kvůli napojení na IS ve vazbě alespoň 780 lidí, včetně 350 cizinců.

fasJakub Fajnor
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz