Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Turecká Mata Hari vydírala významné politiky i vojáky

Svět

  6:00
IZMIR - Zločinecký gang sídlící v tureckém Izmiru získával podle policie citlivé vojenské materiály a důvěrné státní dokumenty výměnou za sexuální služby prostitutek nebo vysoké finanční částky vyplácené armádním důstojníkům nebo státním úředníkům. Velká špionážní aféra, v níž gang sbíral osobní informace o stovkách tureckých armádních činitelů, politiků a úředníků, zřejmě skončí bez trestu.

Klíčovou podezřelou ve špionážním skandálu byla 25letá Narin Korkmazová. foto: Twitter

Když turecká policie provedla minulý týden razii v policejních úřadovnách řady měst, byl mezi nimi i přístavní Izmir. Úřady tehdy zásah a 25 zatčených vysvětlily tím, že vyšetřují, kdo pořídil v zimě zveřejněné ilegální odposlechy politiků.

Deník Zaman ale upozornil na fakt, že právě izmirská policie má na starosti dvě kauzy, které svou důležitostí zmíněné odposlechy mnohokrát převyšují. Kromě údajných zmanipulovaných zakázek při stavebních pracích ve zdejším přístavu je to především tři roky se táhnoucí případ špionážního gangu. Právě ten se prý nyní snaží úřady ututlat.

ČTĚTE TAKÉ:

Případ, který šokoval Turecko

Vyšetřování, které svým rozsahem Turky šokovalo, začalo v roce 2011. Gang sídlící v Izmiru získával podle policie citlivé vojenské materiály a důvěrné státní dokumenty výměnou za sexuální služby prostitutek nebo vysoké finanční částky vyplácené armádním důstojníkům nebo státním úředníkům. Informace údajně později prodával dál, mimo jiné i tajným službám jiných států.

„Případ Korkmazová“ plní turecká média:

První vlna zatýkání proběhla v květnu 2012, policie nakonec zadržela 79 lidí. Prokurátor je obvinil z prostituce, obchodu s lidmi, vydírání, ilegálního získávání vojenských materiálů a účasti na zločinném spolčení. V obžalobě se psalo o 357 podezřelých, většinu z nich tvořili bývalí či současní činitelé turecké armády. Zmíněno bylo i 831 obětí. Gang shromáždil informace o 2500 členech armády, z nichž některé poté vydíral, aby je přiměl ke spolupráci.

Klíčovou podezřelou a jednou ze dvou hlavních postav gangu byla 25letá Narin Korkmazová, studentka univerzity Pamukkale v západotureckém Denizli. Dívka, v jejímž domě policie objevila tajné dokumenty včetně plánků vojenských budov, informací omuničních skladech a softwarové programy pro vojenská letadla, přitom nosila vojenskou uniformu a vlastnila falešný armádní průkaz s hodností nadporučíka.

Narin Korkmazová:

Policie během vyšetřování „napíchla“ její telefon. V jednom z nahraných rozhovorů si Korkmazová stěžovala, že někteří členové gangu nejsou schopni získat od vojáků potřebné informace.

V dalším zase zmínila, že ona sama shromažďuje vojenské dokumenty už dva roky a že vlastní i fotografie a soukromé informace o armádních představitelích: „Tyhle lidi jsem potkala od roku 2009. Dokumenty popisují, kdo jsou, jaký mají charakter a kde slouží,“ popisovala turecká Mata Hari svou taktiku, jak přimět vojáky ke spolupráci. Z dalších rozhovorů členů gangu také vyplynulo, že skupina se rovněž zapojila do pašování zbraní a drog.

PSALI JSME:

Testy na pohlavní choroby

Gang také sbíral informace o klíčových politicích, úřednících a jejich rodinách, včetně čísel pasů a občanských průkazů. Využíval k tomu tři desítky najatých prostitutek. Dvacet z nich později figurovalo na seznamu zatčených. Prokurátor Zafer Kilinc poslal dokonce v srpnu 2012 dopis několika státním úřadům, v němž je varoval před nebezpečím, že se jejich zaměstnanci nakazili sexuálně přenosnými chorobami. Lékařské testy totiž ukázaly, že jimi trpí čtyři z prostitutek.

Izmirští vyšetřovatelé se domnívali, že gang prováděl špionáž ve prospěch Kurdské strany pracujících (PKK). Posudek skupiny expertů přitom dospěl k závěru, že cílem špionáže byla příprava na sestřelování tureckých vojenských letadel. Špioni totiž mimo jiné zkoumali aerodynamiku strojů T-37, jejich minulé nehody i životopisy pilotů.

Nyní se ale zdá, že celý případ vyzní do ztracena. Zatímco původně se jím zabýval policejní a justiční tým obdařený zvláštními pravomocemi pro boj s organizovaným zločinem, po letošním uzavření speciálních soudů, které odsouhlasili poslanci, se kauza dostala k jinému oddělení izmirské policie.

 Začátkem července pak izmirský soud nařídil propuštění poslední desítky podezřelých –mezi nimi byla i Narin Korkmazová. Prokurátora, který rozhodl o propuštění půvabné špionky, dosadila vláda do funkce až letos po rozsáhlé čistce v justici. Jeho předchůdce navrhoval pro obžalované tresty od dvou let vězení až po doživotí.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.