13. září 2016 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecká opozice napadne u soudu popřevratové dekrety, které vedly k čistkám

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

ANKARA Šéf největší opoziční strany v Turecku chce u ústavního soudu napadnout dekrety vydané v zemi po červencovém pokusu o puč. Na základě těchto dekretů přišlo o práci několik desítek tisíc lidí, včetně tisíců učitelů. Podle předsedy Lidové republikánské strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua se vláda dopustila řady nespravedlností.

Oznámení šéfa CHP přichází několik dnů poté, co bylo jedním z dekretů minulý týden propuštěno na 12 tisíc učitelů kvůli údajným vazbám na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). „Pokud jsou někteří z učitelů přímo napojeni na PKK, pak je postavte před soud a vyhoďte z práce až tehdy, budou-li uznáni vinnými,“ obrátil se Kiliçdaroglu na vládu prostřednictvím listu Hürriyet.

Turecká vláda vydává dekrety již několik týdnů na základě toho, že v zemi platí od července výjimečný stav. Ten byl vyhlášen na tři měsíce v reakci na pokus o státní převrat z 15. července. Prvním dekretem bylo nařízeno uzavřít více než tisíc soukromých škol a byla prodloužena na 30 dnů doba, po kterou může být osoba zadržována ve vazbě bez vznesení obvinění. Tento jediný dekret se CHP u ústavního soudu napadnout nechystá.

ČTK