22. září 2016 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čistky ‚Gulenovců‘ pokračují. Turecká policie provedla razii proti soudcům

Turecká zásahová policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká zásahová policie | foto: Reuters

ISTANBUL Turecká policie provedla ve čtvrtek ráno razii v istanbulském justičním paláci, kde zatkla několik lidí. Učinila tak poté, co ve čtvrtek prokuratura vydala zatykače na stovku zaměstnanců justice.

Informovala o tom agentura Anadolu.

Turecké ministerstvo práce ve čtvrtek rovněž oznámilo, že propustilo na 785 svých zaměstnanců. Jde o další ze série čistek ve státní správě po červencovém pokusu o převrat.

V istanbulském justičním paláci, v němž sídlí několik soudů a úřadů prokurátorů, ve čtvrtek ráno policie prohledala kanceláře zaměstnanců a jejich počítače. Několik lidí na místě zatkla na základě zatykačů, které vydal prokurátor na asi stovku zaměstnanců justice.

Prokuratura viní zadržené z příslušnosti k hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého považuje za zosnovatele červencového pokusu o puč. Gülen žije v USA a Ankara požaduje jeho vydání.

Gülenovi, i jen domnělé, příznivce turecký režim pronásleduje dlouhodobě, neboť je viní ze spiknutí proti vládě. Po červencovém pokusu o puč vláda tažení proti nim ještě zintenzivnila. Ze státní správy od července propustila téměř 90 tisíc lidí, včetně policistů, soudců i učitelů.

Ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že propustilo na 785 svých zaměstnanců, rovněž v souvislosti s jejich údajným napojením na Gülenovo hnutí.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.