11. října 2019 16:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecké úřady zadržely kvůli kritice operace Pramen míru v Sýrii už 121 lidí

Kouř vycházející z města na hranici Turecka se Sýrií. Turecko začalo 9. října s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouř vycházející z města na hranici Turecka se Sýrií. Turecko začalo 9. října s... | foto: AP Photo

ANKARA Turecké úřady zadržely 121 lidí, kteří na sociálních sítích vyjádřili nesouhlas s nynější tureckou operací na severovýchodě Sýrie. Informoval o tom turecký opoziční server Ahval s odvoláním na ministerstvo vnitra.

„Identifikovali jsme 500 lidí, kteří kritizovali operaci Pramen míru, a 121 z nich jsme zadrželi,“ uvedl ministr vnitra Süleyman Soylu. Zatýkání dalších podle něj pokračuje. „Ti, kdo operaci nazývají válkou, se dopouštějí zrady. Války jsou mezi státy, toto je pouze akce na eliminování teroristů,“ dodal Soylu.

Jako teroristy označuje Ankara příslušníky kurdských milicí, které v předchozích letech s podporou mezinárodní koalice pod vedením Spojených států výrazně přispěly k porážce teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Obvinění z terorismu odmítají.

Ankara zahájila dlouho plánovanou ofenzivu v severovýchodní Sýrii u tureckých hranic ve středu. Chce tam vytvořit bezpečnou zónu a přemístit do ní část ze 3,6 milionu Syřanů, kteří uprchli v předchozích letech před občanskou válkou do Turecka. Podle expertů je cílem Ankary zejména omezit vliv syrských Kurdů u turecké hranice, na jejíž druhé straně žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

Už ve čtvrtek turecká policie oznámila, že vyšetřuje 78 lidí, včetně dvou novinářů, kvůli příspěvkům na sociálních sítích kritickým vůči nynější turecké operaci v severovýchodní Sýrii. Podle serveru Ahval mohou být obviněni z podpory teroristické organizace.

Turecká policie ve čtvrtek také zadržela 11 lidí na demonstraci v Ankaře, jejíž účastníci protestovali proti turecké operaci v Sýrii.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...