Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko chystá ‚nebezpečnou‘ reformu justice. Chce se zbavit nepohodlných

Turecká prezidentská garda během oslav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká prezidentská garda během oslav | foto: Reuters

ANKARA Turecká vláda odvolá stovky členů dvou nejvyšších soudních institucí a prezident Recep Tayyip Erdogan pak rozhodne o novém obsazení uvolněných míst. Podle vlády je smyslem tohoto opatření urychlit soudní řízení ve statisících soudních případů, které čekají na projednání. Kritici vlády ale podle agentury Reuters tvrdí, že soudy přijdou o nezávislost.

Vláda si také od tohoto kroku slibuje, že se soudnictví zbaví lidí napojených na duchovního Fethullaha Gülena, který byl v minulosti Erdoganovým spojencem a nyní žije v exilu v USA; v nepřítomnosti byl proti Gülenovi a jeho spojencům v Turecku zahájen proces, ve kterém jsou obviněni z pokusu o převrat.

Podle kritiků chce vláda a prezident získat prostředek k zastrašení oponentů. Prokuratura v poslední době vznesla 2000 obžalob prou urážku prezidenta. Mezi obžalovanými jsou novináři, kreslíři i mládež.

Vláda v návrhu zákona, o němž debatuje parlament, navrhuje odvolání 711 členů dvou nejvyšších soudní institucí - státní rady, která se zabývá stížnostmi občanů na vládu, a nejvyššího odvolacího soudu. Někteří ze soudců mají být do funkcí vráceni, ale není jasné, kolik jich bude.

Metin Feyzioglu, který stojí v čele svazu tureckých právníků, řekl, že jde o nebezpečný plán, protože se tak „veškerá moc soustředí v rukou jedné osoby“. Po reformě se má snížit počet členů obou soudních instancí na polovinu a mnoho případů, které nyní spadaly pod ně, bude přesunuto k regionálním odvolacím soudům.

Turecký prezident Erdogan, doprovázen manželkou Emine zdraví slavící davy
Pod tlakem Erdogana. Sympatizanti listu Zaman protestují proti omezování...

Ve jménu očisty

Vicepremiér Mehmet Şimşek řekl, že cílem je uvolnit tlak na přetížený soudní systém, jak to požadují investoři. „Nynější justice je pomalá a pro podnikatelskou komunitu je to problém. U nejvyššího odvolacího soudu a státní rady končí miliony případů, zhruba dva miliony. Justici je třeba urychlit,“ řekl. Podle jeho odhadu bude po reformě možné až 80 procent kauz předat regionálním soudům.

Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag řekl, že si od reformy slibuje očistění justice od Gülenova vlivu. „Je zřejmé, že někteří lidé v soudnictví jsou napojeni na Pensylvánii. Nemají potřebu řídit se ústavou a právem, protože jsou věrni někomu, kdo zde nežije,“ řekl Bozdag s odkazem na místo, kde Gülen pobývá.

Kritici vlády ale nejnovější vývoj považují za další snahu Erdogana o upevnění moci. V pátek dostalo sedm televizních stanic pokutu za to, že informovaly o shromáždění opoziční strany, na němž zněla hesla proti Erdoganovi.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!