12. října 2012 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko je na ostří nože se Sýrií. K hranicím vyslalo stíhačky

Turecká stíhačka F-4 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká stíhačka F-4 (ilustrační foto) | foto: Reuters

ANKARA Turecko vyslalo dvě stíhačky F-16 k hranici se Sýrií poté, co se u ní objevil syrský vrtulník bombardující syrské příhraniční město Azmarin. Napjaté vztahy mezi Ankarou a Damaškem se poslední dobou vyostřují.

O Azmarin a přilehlá města v těchto dnech intenzivně bojují syrské vládní síly s povstalci. Z turecké vesnice Hacipaşa na druhé straně hranic bylo dnes slyšet, jak syrští vojáci z amplionů vyzvali povstalce, aby se vzdali, a vyhrožovali jim vzdušným útokem.

Azmarin a přilehlá města v těchto dnech intenzivně bojují syrské vládní síly s povstalci

Azmarin a přilehlá města v těchto dnech intenzivně bojují syrské vládní síly s povstalci

Turecká armáda je ve zvýšené pohotovosti poté, co v důsledku syrských bojů zasáhla střelba i turecké území. V jednom případě minometná palba usmrtila pět tureckých civilistů. Turecká armáda následně odpověděla odvetnou střelbou.

Na pokraji války
Ve středu Turecko zadrželo ruské dopravní letadlo. Nařčení Ankary, že na jeho palubě byla ruská munice mířící do Damašku, Moskva popřela. Rsuký tisk dnes uvedl, že  tajná služba FSB se chystá prověřit, zda nedošlo k úniku informací.

Čtěte také:

Ruští analytici incident považují za další známku příprav na turecký vojenský zásah v Sýrii. "Turecko-syrské vztahy jsou tak špatné, že dalším krokem bude válka," soudí Alexandr Chramčichin. "Vývoj směřuje k válce," míní shodně Viktor Nadein-Rajevskij z ústavu mezinárodních vztahů akademie věd, podle kterého se Turecko chystá na roli nástupiště operace NATO proti Sýrii.

Podle tureckých médií prý Ankaru o podezřelém nákladu v syrském civilním letadle vyrozuměly americké tajné služby. Není však vyloučen ani únik informací ze Sýrie či z Ruska, a to má prověřit FSB. "Turecké vojenské letectvo vyslalo dvě stíhačky F-16, protože s velmi velkou dávkou pravděpodobnosti vědělo o nákladu. Neriskovali by tolik, kdyby neměli jistotu," citoval Kommersant "zdroj ze státních struktur".

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK - VÝJEZDY PO ČR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč