6. ledna 2017 11:13, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecký ministr: Na útoky jako v Izmiru doplácíme kvůli spojenectví USA s Kurdy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Kurdští bojovníci při obsazování města Mosul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdští bojovníci při obsazování města Mosul. | foto: Reuters

DAMAŠEK Turecko a celý region platí za špatné rozhodnutí, jímž Spojené státy učinily z kurdských milic YPG svého spojence v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS). Řekl to v pátek turecký ministr obrany Fikri Işik. Reagoval na čtvrteční útok v Izmiru. Podle ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga není pochyb, že za ním stojí separatistická Strana kurdských pracujících (PKK).

Turecko považuje YPG za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou řadí k teroristickým skupinám nejen Ankara, ale i Evropská unie a Spojené státy.

V rozhovoru s televizí Habertürk ministr Işik řekl, že USA tyto milice vyzbrojují. Dodal zároveň, že by přeháněl, kdyby řekl, že to Spojené státy dělají úmyslně s cílem podněcovat v Turecku terorismus.

Ankara vstoupila loni v srpnu do bojů v Sýrii a její vojáci působí hlavně na severu u turecko-syrské hranice, kde jsou i Kurdové. Kromě nich jsou tam rovněž bojovníci IS, proti nimž bojuje jak Turecko, tak Spojené státy.

Kurdské jednotky se přibližují k Mosulu.
Arabsko-kurdské síly v Sýrii vyhlásily ofenzívu na město Rakka.

Turecko v syrském konfliktu stojí za oponenty Damašku, avšak zároveň se snaží Kurdům zabránit v ovládnutí souvislého území podél hranice.

Součástí této snahy jsou několikadenní tvrdé boje o město Al-Báb v blízkosti hranic. Ministr Işik dnes prohlásil, že povstalci podporovaní Tureckem nyní bojují s IS v ulicích Al-Bábu. Jejich postup podle ministra zpomaluje ohled na civilisty.

Úspěchy koalice u Rakky

Povstalecká koalice Demokratické síly Sýrie (SDF) v pátek oznámila, že se jí podařilo IS porazit v boji o historický hrad Džabar v provincii Rakka. Hlavní složkou této koalice jsou právě YPG. Podle SDF jde o významné vítězství v Rakce, která je hlavním stanem IS v Sýrii.

Hrad z 12. století je v blízkosti přehrady na řece Eufrat. Vybojování citadely ocenil Maamúm Abdalkarím, který vede syrský vládní úřad pro památky, protože SDF podle něj pomohla zachránit cenný objekt.

Koalice se chystá získat také přehradu, již mají v rukou lidé z IS. Oddíly SDF jsou od ní několik kilometrů.

Proti IS se nyní bojuje také ve východní provincii Dajr az-Zaur a rovněž v okolí historické Palmýry. V provincii Rakka SDF zahájila boj proti IS v listopadu. Podařilo se vybojovat oblasti severně do stejnojmenného provinčního střediska, teď oddíly SDF bojují západně od města Rakka.

V Izmiru plánovali ‚velké krveprolití‘

V rámci vyšetřování čtvrtečního útoku v západotureckém Izmiru zadržela policie už 18 lidí. Informoval o tom v pátek list Hürriyet. Útok se odehrál před budovou soudu ve čtvrti Bayrakli. Podle úřadů se policie pokusila zkontrolovat trojici mužů, kteří ale začali střílet a následně odpálili bombu nastraženou v autě.

Při útoku zahynul jeden policista a jeden zaměstnanec soudu. Policie zastřelila dva útočníky, po třetím po útoku ve čtvrtek pátrala. Zda je jedním z osmnácti zadržených, zatím není jasné.

Podle Bozdaga není pochyb, že za atentátem stojí PKK, s níž turecká armáda vede na jihovýchodě země ozbrojený boj. Kurdští radikálové v minulosti na území Turecka spáchali řadu teroristických útoků. Za teroristickou organizaci považuje PKK nejen Turecko, ale i Spojené státy a Evropská unie.

Žádná organizace se k útoku v Izmiru zatím oficiálně nepřihlásila.

Už ve čtvrtek vicepremiér Veysi Kaynak uvedl, že na základě zbraní a munice, které policie nalezla, plánovali útočníci „velké krveprolití“. Podle guvernéra provincie Izmir měli u sebe útočníci kalašnikovy a granátomety.

Izmir je po Istanbulu a Ankaře třetím největším tureckým městem. Velké teroristické útoky se mu na rozdíl od obou větších metropolí zatím vyhýbaly. Naposledy během novoročních oslav zabil útočník v istanbulském klubu Reina 39 lidí. K tomuto útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

ČTK
  • 11Diskuse