Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turecko má také podezření, že při útoku v Sýrii byl použit sarin

Svět

  16:28
Ankara - Podezření, že při úterním chemickém útoku v Sýrii byl použit sarin, vyjádřilo ve čtvrtek také Turecko. Už ve středu o možném použití sarinu a chloru hovořila mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF).

N místě náletu je vidět kráter. foto: Reuters

Turecké ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že informace shromážděné během prvních analýz chemického útoku v Sýrii naznačují, že oběti byly vystaveny sarinu, tedy silnému nervovému plynu.

„Výsledky prvních analýz s využitím vzorků pořízených u pacientů ukazují, že (oběti) byly vystaveny chemickému prostředku (sarin),“ uvedlo podle agentury AFP ministerstvo. Přes 30 zasažených lidí bylo hospitalizováno v Turecku.

Syrský ministr: Proti Syřanům bychom plyny nepoužili. Cílem náletu byl sklad džihádistů

Lékaři bez hranic ve středu oznámili, že oběti útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují známky zasažení až dvěma různými chemickými látkami. Tou druhou je údajně chlor.

Zasažení lidé měli mimo jiné zúžené zornice, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, což ukazuje na sarin. Oběti také byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že byli vystaveni chloru, podotkla organizace.

Chlor jako bojový plyn za první světové války použilo jako první Německo. Sarin využil například v roce 1988 tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn proti odbojným Kurdům a také japonská náboženská sekta Óm šinrikjó k teroristickému útoku v tokijském metru v polovině 90. let.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Vyhrajte balíček luxusního mléka a kosmetiky od BABYSMILK
Vyhrajte balíček luxusního mléka a kosmetiky od BABYSMILK

Máte doma miminko? Tak to je tato soutěž pro vás jako dělaná! Zapojte se spolu s námi a vyhrajte balíček kosmetiky a mléčka.

Mohlo by vás zajímat