6. dubna 2017 16:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko má také podezření, že při útoku v Sýrii byl použit sarin

N místě náletu je vidět kráter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy N místě náletu je vidět kráter. | foto: Reuters

Ankara Podezření, že při úterním chemickém útoku v Sýrii byl použit sarin, vyjádřilo ve čtvrtek také Turecko. Už ve středu o možném použití sarinu a chloru hovořila mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF).

Turecké ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že informace shromážděné během prvních analýz chemického útoku v Sýrii naznačují, že oběti byly vystaveny sarinu, tedy silnému nervovému plynu.

„Výsledky prvních analýz s využitím vzorků pořízených u pacientů ukazují, že (oběti) byly vystaveny chemickému prostředku (sarin),“ uvedlo podle agentury AFP ministerstvo. Přes 30 zasažených lidí bylo hospitalizováno v Turecku.

Lékaři bez hranic ve středu oznámili, že oběti útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují známky zasažení až dvěma různými chemickými látkami. Tou druhou je údajně chlor.

Zasažení lidé měli mimo jiné zúžené zornice, svalové křeče a mimovolné vyprazdňování střev, což ukazuje na sarin. Oběti také byly cítit po bělících prostředcích, což naznačuje, že byli vystaveni chloru, podotkla organizace.

Chlor jako bojový plyn za první světové války použilo jako první Německo. Sarin využil například v roce 1988 tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn proti odbojným Kurdům a také japonská náboženská sekta Óm šinrikjó k teroristickému útoku v tokijském metru v polovině 90. let.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz