Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trpělivost má své meze, naléhá Turecko na OSN kvůli Sýrii

Svět

  14:30
DAMAŠEK - Kvůli masakru více než stovky syrských civilistů ve městě Húlá dnes několik zemí vyhostilo syrské diplomaty. O vraždění dnes v Damašku s prezidentem Bašárem Asadem jednal zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan. Ani v úterý ale Sýrii nepanuje klid zbraní, na severu zemřelo na dvacet lidí.

Masakr v Húlá šokoval svět svým rozsahem. foto: Reuters

Kvůli masakru v Húlá vyhostilo syrské diplomaty Německo, Británie, Francie Itálie a Kanada a rovněž Austrálie. Ještě dnes má o Sýrii jednat evropská sedmadvacítka a její diplomatický zdroj nevyloučil společnou akci.

Masakr v Húlá

Podle dostupných svědectví masakr začal v pátek asi hodinu po poledni, kdy vojáci rozháněli střelbou dav protestujících, který se shromáždil po modlitbách. Dle některých zdrojů podnikli povstalci protiútok proti vládním silám, mluvčí syrského ministerstva zahraničí pak rovnou hovořil o „stovkách ozbrojenců“.
Následovalo nelítostné ostřelování obydlených částí města jak z tanků, tak z děl. To vše trvalo asi dvě hodiny a následně bylo popsáno i v odsuzujícím – byť nezávazném – prohlášení Rady bezpečnosti OSN.

Masakr v Húlá šokoval svět svým rozsahem, v Sýrii jsou ale násilnosti na pořadu prakticky každý den. Na snímku je hromadný pohřeb obětí.

Annan dle svého mluvčího Asadovi sdělil, že kvůli vraždění v Húlá je pobouřen celý svět. Řekl mu také, že naplnění šestibodového mírového plánu, který Annan pro řešení syrské krize vytvořil, si od syrské vlády žádá odvážné kroky. Podle OSN bylo mezi oběťmi v Húle 49 dětí a 34 žen.

Odstřelovač zabil učitelku
Dnes jsou boje a mrtví hlášeni z provincie Homs, ve stejnojmenném provinčním městě zabil odstřelovač učitelku. Bojuje se také ve městech Idlib a Halab. Na severu země povstalci při útoku na vojenskou kolonu, jejíž součástí byla i auta s provládními milicionáři, zabili 20 vojáků a desítku jich zajali. Při přestřelce bylo několik povstalců zraněno a ti byli převezeni do Turecka.

Více než sto mrtvých, z toho téměř polovina dětí

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se připojil k ostrým kritikům krveprolití v Húlá.  "Zabít 50 nevinných dětí, 110 nevinných civilistů, zatímco jsou v zemi pozorovatelé OSN, je ubohost. Trpělivost má své meze a já doufám, že meze trpělivosti má také Rada bezpečnosti OSN," prohlásil.

Turecko už delší dobu chce, aby se OSN shodla na vytvoření bezletové zóny podél syrsko-turecké hranice a na režimu ochrany lidí prchajících z bojišť v Sýrii. V Turecku jich skončilo přes 20 tisíc.

Autor: