22. února 2019 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko nařídilo zatknout skoro 300 příslušníků armády, podezírá je ze spolupráce na puči v roce 2016

Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, ten to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, ten to... | foto: Reuters

ISTANBUL Turecko nařídilo zatknout 295 příslušníků armády kvůli podezření z napojení na muslimského duchovního Fetullaha Gülena žijícího ve Spojených státech. Podle Ankary stál Gülen za pokusem o státní převrat z léta 2016.

Mezi těmi, které úřady nechaly zatknout, jsou tři plukovníci, osm majorů a deset nadporučíků. Jde o členy pozemních sil, letectva i námořnictva, informovala v pátek agentura Reuters s odvoláním na prohlášení prokuratury. Zatýkání začalo ve čtvrtek kolem 23:00 SEČ.

Během nezdařeného pokusu o puč v roce 2016 přišlo o život 250 lidí. Fetullah Gülen, který žije od roku 1999 v exilu v Pensylvánii, popírá, že by s převratem měl něco společného. V minulosti patřil mezi spojence současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Do vazby se od převratu dostalo více než 77 000 lidí a rozsáhlé zatýkání není v poslední době v Turecku ničím výjimečným. Úřady postavily mimo službu nebo zcela propustily 150 000 státních zaměstnanců a příslušníků ozbrojených sil.

Západní spojenci Turecko za toto tažení proti údajným strůjcům puče a spojencům Gülena kritizují. Opozice a lidskoprávní organizace obviňují režim prezidenta Recepa Tayypia Erdogana, že pokusu o puč využívá k pronásledování svých odpůrců. Vláda se ale hájí tím, že jde o opatření nutná k zajištění národní bezpečnosti.

ČTK