Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Turci se chlubí novým bezpilotním letounem. ANKA-3 bude skoro neviditelná

Turecko představilo svůj nový bojový bezpilotní letoun Anka-3. (18. března 2023) foto: Profimedia.cz

Turecko o víkendu představilo svůj nový bojový bezpilotní letoun ANKA-3. Na radaru bude téměř neviditelný. První let by měl absolvovat už letos na jaře. V minulosti se Turecko proslavilo svými drony Bayraktar, které výrazně zasáhly do začátku války na Ukrajině ve prospěch napadené země.
  15:29

„ANKA-3 se svým proudovým motorem, rychlostí, vysokou nosností a bezocasou konstrukcí, která je na radaru téměř neviditelná, započne novou kapitolu na poli bezpilotních letadel,“ řekl v prosinci turecký viceprezident Fuat Oktay s tím, že další zprávy bude mít snad příští rok. Tedy teď.

Nový letoun turecké výroby navazuje na sérii ANKA-1 a ANKA-2 a poprvé by se měl proletět možná už v dubnu, minimálně však někdy během letošního roku, píší specializované portály. Maximální vzletová hmotnost stroje bude kolem 7 tun a rychlost asi 800 kilometrů za hodinu.

První fotografii nového úderného stroje, který byl navržen i na sledování a elektronický boj, zveřejnil generální ředitel společnosti TUSAŞ (Turkish Aerospace Indusries, TAI) Temel Kotil. Turci také krátce předtím ukázali světu první prototyp své stíhačky nové generace TF-X.

Jak letoun ANKA-3, tak prototyp nové stíhačky lze vidět v této reportáži:

Největší slávu si turecké drony „užily“ loni na jaře, kdy se ukrajinská armáda bránila agresi Rusů i díky bayraktarům, o nichž vznikla i dnes už legendární oslavná píseň. Na nákup dalších dronů se lidé skládali ve sbírce ukrajinské nadace. Výrobce Baykar pak v reakci na tuto solidaritu oznámil, že peníze od lidí nepřijme a trojici strojů Ukrajině daruje. Jeden dron se prodává za pět milionů dolarů (120 milionů korun).

Turecká média o strojích domácí výroby informují také zde:

Autor: